Šéfové britských stran budou debatovat o ekonomice

Londýn - Předáci tří hlavních politických stran se dnes večer v Birminghamu střetnou ve třetí a závěrečné televizní debatě před volbami 6. května. Labouristický premiér Gordon Brown, vůdce konzervativců David Cameron a šéf liberálních demokratů Nick Clegg budou tentokrát diskutovat o ekonomice. Čeká se mimořádně ostrý souboj - výrazně útočnější a nervóznější než byla předchozí dvě kola.

Ekonomika je podle průzkumů pro Brity nejdůležitějším předvolebním tématem. Británie se vzpamatovává z nejhorší krize po druhé světové válce a předáci jednotlivých stran jsou pod tlakem, aby upřesnili škrty nebo zvýšení daní, kterými chtějí omezit rekordní rozpočtový deficit.

Brownova horká hlava může uškodit labouristům

Video Studio ČT24 - Poslední britská předvolební debata
video

Studio ČT24 - Poslední britská předvolební debata

Studio ČT24 - Poslední britská předvolební debata

Studio ČT24 - 29. 4. 2010

Předvolební deata v Británii

Kampaň tří britských lídrů je zatím mimořádně vyrovnaná. Zlom možná přinese středeční přešlap premiéra Gordona Browna - voličku, se kterou krátce před tím hovořil, nazval v autě „bigotní ženskou“. Měl ale pořád zapnutý televizní mikrofon.

„Jsem zahanbený tím, co se stalo. Upřímně se jí omlouvám. Nepochopil jsem, co řekla a jak to myslela. Došlo k nedorozumění, ale vysvětlili jsme si to a ona přijala mou omluvu. Jestli si přejete, přiznávám, jsem kajícný hříšník,“ omlouval se Brown.  

Epizoda zastínila všechna další témata. Britská média zdůrazňují kontrast mezi veřejným a soukromým vystupováním premiéra, který je znám výbuchy vzteku.

Televizní debaty se letos konají poprvé v historii předvolebních kampaní. V prvních dvou si vedl úspěšně Nick Clegg, jehož výkony pomohly dosud opomíjeným liberálním demokratům dotáhnout se víceméně na úroveň favorizovaných konzervativců a vládních labouristů.

Brotský premiér Gordon Brown se v rozhlasovém rozhovoru omlouvá za incident s Gillian Duffyovou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24