V Polsku nevydržely další hráze, na Slovensku a v Maďarsku se situace lepší

Varšava - Několik protipovodňových hrází u Visly v posledních hodinách nevydrželo nápor vody, která zaplavuje další vesnice. Zalité obce varují, že možná nebudou schopny zorganizovat prezidentské volby, které se mají konat přespříští neděli. V obci Janowiec ve středním toku Visly, kam se voda během květnových povodní nedostala, je nyní zalitých okolo tisíce hektarů. V o něco jižněji položeném Annopolu je pod vodou asi 130 domů.

Dramatická je situace ve vsi Wilków, která byla před několika týdny zalita z 90 procent. V noci praskla hráz u jednoho z přítoků Visly, a do obce tak přitéká voda z několika stran. Navzdory vyhlášené evakuaci dalších ohrožených míst lidé ze svých domovů odejít nechtějí.

Ve Varšavě, kde se kulminace Visly očekává v noci na středu, hladina řeky dosahovala 715 centimetrů. Za poslední den se zvýšila o 70 centimetrů. Není vyloučené, že v polském hlavním městě řeka dosáhne ještě vyšší úrovně než v květnu, kdy vystoupila na 780 centimetrů.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Jsou ohroženy prezidentské volby

Některé obce postižené povodní varují, že nevědí, jestli 20. června dokážou uspořádat předčasné prezidentské volby. Ve Wilkówě jsou pod vodou tři z osmi volebních místností. „Utopily se urny, kabinky pro hlasování,“ říká jeden zaměstnanec obecního úřadu. Z Gorzyc v jihovýchodní části Polska, které se stejně jako Wilków potýkají s velkou vodou podruhé během krátké doby, bylo evakuováno 4 500 lidí a do 20. června se domů všichni určitě nevrátí. Jiní obyvatelé hlídají svůj majetek v zalitých domech.

Znalec ústavního práva Stanislaw Gebethner Dzienniku řekl, že aby volby byly platné, musejí mít všichni voliči podmínky k tomu, aby mohli odevzdat svůj hlas. Podle Gebethnera i části opozice by premiér Donald Tusk měl ohlásit stav živelní katastrofy. Tak by se volby posunuly na jiný termín. „Konaly by se v normálních podmínkách,“ podotkl expert.

Na Slovensku už řádí jen Ondava

Na Slovensku řádí už jen řeka Ondava, jejíž povodňová voda stále vytéká protrženou hrází a ohrožuje obce v zemplínském regionu. Během noci proto muselo být z ohrožených obcí Markovce, Malčice a Petríkovce evakuováno přes 200 lidí. Jen v Malčicích je zaplaveno asi 120 domů. Vodohospodářům se ale ještě v pondělí podařilo dokončit přístupovou cestu k průvalu hráze, od dnešního rána tak začaly práce na opravě poškozeného místa lámaným kamenem. Hráz je protržená v úseku asi 30 metrů, Ondava si tam vytvořila nové hlavní koryto, opravena by měla být do tří dnů. Vodohospodářům pomáhá i nynější hezké počasí a pokles hladiny řeky, která od pondělí klesla o 60 centimetrů. Klesají i hladiny dalších řek rozvodněných dešti v uplynulých několika dnech, nejvyšší stupně povodňové aktivity zůstávají už jen na řekách Latorica a Bodrog.

Také v severovýchodním Maďarsku začaly hladiny řek klesat

Na severovýchodě Maďarska už řeky přestaly stoupat, dosud rozlitá voda ale zasáhla 138 obcí se 40 tisíci obyvateli, v nichž pokračuje boj o záchranu 11 500 domů. Mnoho z nich je postaveno z vepřovic a namočení v důsledku povodní by nemusely přežít, jak ukázala v uplynulých dnech situace v jiných obcích, kde se zřítila téměř stovka vepřovicových domů.

Na severu Maďarska nadále platí omezení železničního provozu na tratích v oblastech postižených záplavami. Lidé v okolí Miškolce cestují místo vlaků autobusy. Vlaky jsou mimo provoz i v okolí Balassagyarmatu. Do Košic přes Hidasnémeti sice vlaky jezdí, ale mezi stanicemi Szikszó a Forró-Encs musí cestující přesednout do autobusů.

Záplavy v Maďarsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24