Vaše tvář může letět do vesmíru, slibuje NASA

Washington - Exkluzivní možnost „propůjčit“ svou tvář vesmírné misi nabízí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) běžným smrtelníkům. Kdokoli může na oběžnou dráhu vyslat fotografii svého obličeje na palubách zbývajících dvou raketoplánů, které se letos vydají na poslední let. Stačí svou naskenovanou fotku uložit na příslušné internetové stránce NASA.

NASA chce prostřednictvím projektu Face in Space (Obličej ve vesmíru) běžným fanouškům kosmonautiky umožnit účast na historických misích, které budou znamenat konec dlouholetého programu raketoplánů. „Program vesmírných raketoplánů patří veřejnosti a nás vzrušuje, když můžeme lidem poskytnout příležitost podílet se na dobrodružství našich misí,“ řekl šéf programu John Shannon.

Zájemci mohou své tváře nepřímo nabídnout zářijové misi raketoplánu Discovery s označením STS-133 nebo listopadové misi raketoplánu Endeavour (STS-134). Mohou se také „zúčastnit“ obou expedic. Astronauti jejich fotografie v elektronické podobě přivezou na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

John Shannon, šéf programu raketoplánů:

„Tato webová stránka vám umožní být součástí historie a být u završení našich posledních misí.“

Po dokončení mise webová stránka NASA účastníkům vygeneruje certifikát, že jejich portrét doletěl na oběžnou dráhu. Ti, kteří svou podobiznu nechtějí ukazovat ve vesmíru nebo žádnou nemají k dispozici, mohou krok stažení fotografie přeskočit a pouze zapsat své jméno. I to bude vzato na oběžnou dráhu, slibuje NASA.