V závěru slovenské kampaně vládne nervozita, průzkum potvrdil propad vládních stran

Bratislava - Průzkum veřejného mínění těsně před sobotními parlamentními volbami na Slovensku potvrdil výrazný propad preferencí vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Podle průzkumu agentury Polis Slovakia klesla popularita největší vládní strany pod 30 procent. To odpovídá i průzkumu agentury Focus, který byl zveřejněn ve čtvrtek. Závěr předvolební kampaně charakterizovala nervozita, skandály a trestní oznámení. Politici se také navzájem obviňují z nekalé soutěže.

Současná vládní koalice by v parlamentu nezískala většinu, zatímco pět středopravých stran by téměř dosáhlo ústavní většiny. Do parlamentu by se totiž podle průzkumu nedostala nejmenší vládní formace, Lidová strana - Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Případná koalice Směru s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS) by obsadila 61 ze 150 poslaneckých křesel.

Oproti květnovému průzkumu klesly preference největší vládní strany o pět procent. Ficovým socialistům by teď svůj hlas dalo 29,1 procenta rozhodnutých voličů. Druhá by podle Polisu se ziskem 15,9 procenta vyšla z voleb nejsilnější opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS). Na třetím místě by skončila neparlamentní Svoboda a Solidarita (SaS) s podporou 12,8 procenta voličů. Strana spoluautora daňové reformy Richarda Sulíka si v porovnání s květnovým průzkumem polepšila o necelá tři procenta.

Video Vstup Ladislava Kerekeše
video

Vstup Ladislava Kerekeše

Vstup Ladislava Kerekeše

U 11.6.

Vstup Olgy Bakové

Reportáž Ladislava Kerekeše

Rozhovor s Ladislavem Kerekešem

Naopak mírný pokles preferencí opět zaznamenalo opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), kterému by odevzdalo podle ankety svůj hlas 10,8 procenta voličů. V květnu křesťanští demokraté dosáhli o procento lepšího výsledku. Do parlamentu by se dostaly také obě dvě strany zastupující zájmy početné maďarské menšiny v zemi. Zatímco Most-Híd Bély Bugára by obdržel 7,1 procenta hlasů, což je nejlepší výsledek za posledních pět měsíců, konkurenční Stranu maďarské koalice (SMK) Pála Csákyho by podpořilo pět procent voličů. SNS by dostala 5,7 procenta, o 0,7 procenta víc než kolik jí dával květnový průzkum.

Směr podle analytika Jána Baránka z Polisu poškodily korupční skandály koalice, vysoká nezaměstnanost i nedávné záplavy, které zničily obydlí a majetek tisíců lidí. Polis oslovil v předchozích čtyřech dnech telefonicky 1 023 lidí. Voleb by se zúčastnilo 61 procent dotázaných. Takřka čtvrtina respondentů se zatím nerozhodla, koho volit.

Samolepky mají podle Fica naštvat voliče

„To, co se děje v rámci předvolební kampaně, nemá s demokracií v zemi, která je součástí Evropské unie, nic společného,“ řekl dnes Fico novinářům na mimořádné tiskové konferenci.

Podle Fica chtějí rivalové Směru v noci na sobotu polepit 300 tisíc aut samolepkami, na kterých Směr-SD vyzývá voliče, aby nevolili konkurenční Stranu demokratické levice (SDL). Samolepky ale podle Fica není možné z aut jednoduše sundat, a jejich efekt tak bude nejspíš opačný - majitele vozů rozčílí.

Šéf Směru-SD také tvrdí, že se mezi voliči objevily dopisy, na kterých figuruje jeho zfalšovaný podpis. Text listů zase naopak vyzývá Slováky, aby hlasovali pro dosud mimoparlamentní SDL jako budoucího koaličního partnera Směru. Dopisy podle Fica někdo odeslal z české poštovní schránky. Fico kritizoval i nabídku firmy FaxCopy, která nabídla slevy zákazníkům, kteří přinesou do prodejny volební lístky stran vládní koalice, tedy Směru-SD, Slovenské národní strany a LS-HZDS.