Šestnáctiletou jachtařku se v Indickém oceánu podařilo zachránit

Thousand Oaks (USA) – Francouzská rybářská loď zachránila šestnáctiletou jachtařku, která se během plavby kolem světa dostala v rozbouřeném Indickém oceánu do potíží. Rybáři vyzvedli Abby Sunderlandovou asi 2000 námořních mil od australských břehů. Její poškozenou loď včera zpozorovala posádka záchranného letadla. Američanka se chtěla stát nejmladším člověkem, který sám obepluje zeměkouli. Minulý rok se to podařilo jejímu 17letému bratrovi.

Sunderlandová vyslala ve čtvrtek nouzový signál, když se její plachetnici na rozbouřeném moři zlomil stěžeň a kvůli počasí selhal i satelitní telefon. O 20 hodin později dívku objevili ve vzdálenosti asi 3200 kilometrů od Afriky i Austrálie cvičení pozorovatelé z australského letadla, které po trosečnici pátralo. Francouzská rybářská loď se poté odklonila z původního kurzu a doplula pro dívku.

Šestnáctiletá Sunderlandová se na svou plavbu vydala 23. ledna na lodi Wild Eyes, kterou postavil její otec. Předpokládala, že bude na moři pět nebo šest měsíců.

Některá média kritizovala Abbyiny rodiče za to, že ji pustili v tak mladém věku na moře i že je plavba špatně naplánovaná. Podle některých mořeplavců neměla vyrazit od kalifornských břehů v lednu, aby doplula do vod Indického oceánu v zimě, kdy je oceán nejdivočejší.

O obeplutí světa bez cizí pomoci se v poslední době pokusilo několik mladých jachtařů včetně staršího bratra Sunderlandové Zaca. Naposledy se to podařilo šestnáctileté australské jachtařce Jessice Watsonové, která svou plavbu zakončila v polovině května a je považována za nejmladšího člověka, který něco takového dokázal.

Jachta Abby Sunderlandové
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Australian Maritime Safety Authority