Vědci našli japonskou sondu, která se vrátila z mise na asteroidu

Sydney - Vědci našli japonskou sondu Hajabusa (Sokol), která v neděli po sedmileté cestě vesmírem přistála v australské poušti. Je to první vesmírný přístroj, který přistál na asteroidu a vrátil se zpět na Zemi. Během své mise sonda o velikosti basketbalového míče přistála na asteroidu Itokawa, aby odebrala vzorky. Není však dosud zcela jasné, zda se mise zdařila. Sonda měla střelit do povrchu asteroidu a následně posbírat rozvířený prach. Vědci netuší, zda sonda skutečně vystřelila, doufají však, že by i samotné přistání rozvířilo dostatek materiálu ke zkoumání.

Michael Zolensky z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který pracoval na programu sondy Stardust sbírající sluneční prach, vysvětlil BBC, že vědci nepotřebují ke zkoumání mnoho materiálu. „Na Stardustu byly dohromady vzorky o objemu několika tisíc nanogramů (miliardtin gramu). Jinak řečeno tisíce zrnek, z nichž každé vážilo asi jeden nanogram. Každé takové zrnko byste ale mohli studovat jeden rok,“ uvedl Zolensky.

Hajabusa odstartovala v květnu 2003. Na asteroidu Itokawa přistála o dva roky později. Vesmírnou sondu však provázely technické komplikace, kvůli kterým musel být termín návratu na Zemi o tři roky odložen. Pokud byla mise, jak vědci doufají, skutečně úspěšná, bude to čtvrtý případ v historii, kdy se podařilo dopravit vesmírný materiál na Zemi.

Video Sonda Hajabusa je zpátky na Zemi
video

Sonda Hajabusa je zpátky na Zemi

Sonda, která procestovala vesmírným prostorem asi pět miliard kilometrů, bude dopravena speciálním letadlem do Japonska, kde bude zkoumána japonskými, americkými a australskými vědci. Po roce pak mohou požádat o přístup k hvězdnému materiálu badatelé z celého světa.