Obama: Vláda s pomocí peněz společnosti BP vyčistí oblast Mexického zálivu

Washington - Americký prezident Barack Obama v projevu z Oválné pracovny Bílého domu představil plán, podle kterého se bude Amerika vypořádávat s únikem ropy v Mexickém zálivu. V projevu Obama slíbil, že vláda vyčistí a obnoví oblast Mexického zálivu zasaženou ropnou katastrofou. Pomoci mají i peníze od společnosti BP, které poškozený vrt patří. BP podle deníku New York Times slíbila, že vloží 20 miliard dolarů do fondu, z něhož se bude platit náhrada škod, které uniklá ropa způsobila. Šéf Bílého domu chce taky napříště zabránit podobnému neštěstí a snížit závislost Spojených států na fosilních palivech.

Prezident projev přednesl v Oválné pracovně Bílého domu, čímž podtrhl vážnost situace. Američtí prezidenti odtud obvykle mluví o válečných konfliktech. Ani Obama, který katastrofu v pondělí přirovnal k teroristickým útokům z 11. září 2001, se ale dnes vojenské terminologii nevyhýbal. Únik ropy označil za útok „na naše pobřeží a naše občany“. Snahu napravit jej i jeho následky pak označil za bitvu. Mluvil také o mobilizaci a obklíčení. A přiblížil podrobnosti svého „bojového plánu“, jak v ní zvítězit.

Obama uvedl, že v následujících dnech a týdnech se BP podaří zachytit až devadesát procent ropy, která uniká z poškozeného vrtu. Na konci léta by pak firma měla dokončit pomocné vrty, jež by únik měly zastavit zcela. Souběžně se snahou BP úřady již provádějí první část Obamova plánu - čištění. Na místě je nyní podle prezidenta více než třicet tisíc lidí, kteří likvidují následky katastrofy ve čtyřech státech. Záchranných prací se také účastní tisíce lodí a přes sedmnáct tisíc členů Národní gardy. Americký prezident slíbil další zdroje.

Video BP vyčlení na boj s ropou 20 miliard
video

BP vyčlení na boj s ropou 20 miliard

BP vyčlení na boj s ropou 20 miliard

S6 17.6.

Reportáž Michala Kubala

Rozhovor s Pavlem Tomáškem

Studio ČT24 k Obamovu projevu

Obama představil plán boje s ropnou katastrofou

Obama představil plán řešící ropnou katastrofu

Telefonát Michala Kubala

Za druhou část svého plánu označil obnovu postižené oblasti. Připomněl, že se ještě stále zcela nezotavila z následků hurikánů Katrina a Rita. Zdůraznil, že společnost BP zaplatí za svou lehkomyslnost a uhradí všechny škody, které způsobila. Nejmenoval ale konkrétní částku, již bude požadovat. Obama se dnes sešel se šéfy BP v Bílém domě. Ti vyhověli prezidentově žádosti, že firma do nezávisle spravovaného fondu, který chce Obama zřídit, přispěje 20 miliardami dolarů.

Šéf těžařů se Američanům za havárii omluvil

Šéf BP Carl-Henric Svanberg se Američanům za únik ropy v Mexickém zálivu omluvil. Po setkání s Obamou ujistil, že firma napraví škody na životním prostředí. „Děkuji vám za trpělivost, kterou projevujete v tomto těžkém období,“ prohlásil Svanberg.

BP podle informací amerických médií částku americké administrativě přislíbila ještě před dnešním jednáním, na něm ji pak potvrdila. Fond, ve kterém budou peníze uloženy, bude mít nezávislého správce. BP nebude mít kontrolu nad rozdělováním prostředků. Obama tak splnil svůj slib Američanům obsažený v jeho projevu v noci na dnešek, že společnost za největší ekologickou katastrofu v dějinách Spojených států zaplatí.

Součástí plánu je i snížení americké závislosti na fosilních palivech

V dlouhodobém hledisku je podle amerického prezidenta nutné odhalit příčiny neštěstí, včetně selhání amerických úřadů, aby se podobná katastrofa již neopakovala. Znovu tak uvedl, že je třeba zlepšit regulaci, která v minulosti spíše hrála podle not těžařského průmyslu. Podle Obamy je důležité znát všechna fakta o havárii, než případně znovu povolí těžbu v pobřežních vodách.

Barack Obama:

1„Tento ropný únik je nejhorší ekologickou pohromou, jaké kdy Amerika čelila. Na rozdíl od zemětřesení či hurikánu nejde o jednotlivou událost, která páchá škodu během několika minut či dní. Miliony galonů ropy, jež se vylily do Mexického zálivu, jsou spíše jako epidemie, se kterou se budeme potýkat měsíce, či dokonce roky.“

Poslední částí Obamova plánu je pak jeho dlouhodobý a často připomínaný cíl - snížení americké závislosti na fosilních palivech. Podle něj přechod k čistým energiím nebude jednoduchý ani levný, je ale v silách i zájmu Spojených států jej provést. Tuto část projevu kritizovala především republikánská opozice.

Ve finále ale budou rozhodovat konkrétní činy. BP tvrdí, že v následujících dnech a týdnech dokáže zachytit až 90 procent ropy unikající do moře. Současně bude 30 000 lidí čistit pobřeží ve čtyřech státech. Na místě jsou i příslušníci Národní gardy a záchranné lodě. Místní obyvatelé zůstavají ale skeptičtí. „Neslyšel jsem žádné řešení, jen slova podpory. Prostě nechápu, proč se nezačalo s odstraňováním škod hned a proč to trvá tak dlouho,“ říká Randy Kirkpatrick, obyvatel města Pass Christian.

BP ruší výplatu dividendy, nejprve chce zaplatit škody

BP navíc ruší po zbytek letošního roku výplatu dividend. Společnost chce podle Svanberga nejprve zaplatit škody, které způsobila v důsledku havárie. Firma dividendu vyplácí ve čtvrtletních intervalech.


ŽIVĚ: Kamera z místa ropné havárie. Sledujte ZDE.


Ropa do Mexického zálivu po havárii na plošině Deepwater Horizon uniká již téměř 60 dní. Společnosti BP se v poslední době daří část ropy zachycovat, zároveň se ale objevily informace, že problém je vážnější, než se dosud myslelo. Ropy prý denně do zálivu uniká mezi 5,75 milionu až 9,54 milionu litrů, což je až několikanásobně více, než se dosud uvádělo. Ekologická pohroma ohrožuje životní prostředí v zálivu i obživu tamních lidí. Cenu za katastrofu ale zatím nikdo nedokáže vyčíslit.