V USA se po 14 letech uskutečnila poprava zastřelením

Salt Lake City (USA) - Popravčí četa zastřelila v severoamerickém Utahu dvojnásobného vraha Ronnieho Lee Gardnera. Ten byl po čtrnácti letech prvním Američanem, který si vybral tento způsob popravy. Ve většině případů si odsouzenci s nejvyšším trestem ve Spojených státech volí smrtící injekci. Devětačtyřicetiletý Gardner si vyslechl ortel smrti u soudu už v roce 1985 za vraždu právníka. Toho zabil při svém pokusu o útěk ze soudní síně, kde se v té době zpovídal z vraždy barmana.

Poprava byla vykonána ve 2:00 místního času (8:00 SELČ). Gardner seděl v křesle se zakrytým obličejem a s terčem v oblasti kolem srdce. Terč byl umístěn po poslechovém vyšetření stetoskopem. Popravu vykonala pětičlenná popravčí četa, která vystřelila zároveň. V jedné zbrani byl ale slepý náboj. To zabraňuje popravčím ve výčitkách svědomí, protože takto mohou doufat, že právě v jejich zbrani byl slepý náboj.

Gardner čekal v cele smrti 25 let. Popravu zastřelením stát Utah zrušil v roce 2004. Vězni, kteří ale spáchali zločin dříve, se můžou pro tento typ trestu rozhodnout, a právě toho dvojnásobný vrah využil.

Video Popravčí četa zastřelí vraha Ronnieho Lee Gardnera
video

Popravčí četa zastřelí vraha Ronnieho Lee Gardnera

Devětačtyřicetiletý Ronnie Lee Gardner se proti rozsudku jedenáctkrát marně odvolal. Při své obhajovací řeči tvrdil, že je napraven, chce začít podnikat na ekologické farmě a založit centrum pro problematickou mládež. „Mohl bych učinit ještě spoustu dobrého. Přinejmenším neexistuje víc odstrašující příklad, než jsem já,“ řekl sám Ronnie Lee Gardner. Odvolací soud odmítl i jeho 11. odvolání a utažský guvernér Gary Herbert ve čtvrtek zamítl odklad vykonání rozsudku s tím, že odsouzený dostal mnoho příležitostí nechat svůj případ posoudit u několika porot.

Gardner byl od středy v cele na pozorování, podle vězeňské správy si četl, díval se na film Pán prstenů a v úterý pojedl steak, humra, jablečný koláč a vanilkovou zmrzlinu. Pak se už chtěl postit, ale ve čtvrtek prý ještě vypil colu. Před věznicí se shromáždili ve čtvrtek večer příbuzní a novinářské štáby. Mnozí z členů rodiny na sobě měli trika s Gardnerovým vězeňským číslem 14873. Na vězňovo přání nikdo z nich u popravy nebyl. „Nikdo z nás si nepřeje vidět, jak ho zastřelí. Miluji ho k smrti, je to můj mladší bratr,“ řekl bratr Randy před popravou novinářům.

Úřady evidují první Gardnerův záznam z jeho dvou let, kdy se sám pouze v plenách toulal ulicí. V šesti letech se stal závislým na čichání benzinu a lepidla, v deseti pak na LSD a heroinu. Ve středu měl telefonicky vystoupit v pořadu Larryho Kinga na zpravodajské stanici CNN, ale věznice nakonec jeho účast zamítla.