Nejméně 18 horníků zahynulo při výbuchu v kolumbijském dolu

Bogotá - Nejméně 18 horníků zahynulo při dnešním výbuchu v uhelném dolu v Kolumbii. Dalších zhruba šest desítek osob zůstalo uvězněno ve štolách dolu San Fernando v provincii Antioquía. Oznámily to kolumbijské úřady s tím, že naděje na záchranu zavalených je malá.

„Upřímně řečeno, moc naděje na záchranu (zavalených) není, je velmi malá, prakticky žádná, ale lepší je (s prohlášením) počkat, dokud záchranné operace neskončí,“ řekla médiím představitelka záchranářských orgánů Luz Amanda Pulidová. Záchranné práce byly několikrát přerušeny kvůli odvětrávání šachet.

K výbuchu podle ní došlo krátce po půlnoci místního času (časně ráno SELČ) v dolu, který patří menší společnosti dodávající uhlí na místní trh. Dělníci jsou zavaleni v hloubce okolo 2 000 metrů.

Výbuchy důlního plynu (metanu), který se uvolňuje z uhlí prakticky ve všech uhelných dolech na světě, jsou v Kolumbii poměrně časté. Loni v provincii Antioquía zabily osm horníků, v roce 2007 při takovém neštěstí zahynulo 31 horníků. V celé Kolumbii, která je pátým největším exportérem uhlí na světě, podobné exploze každoročně zabijí nebo zraní stovky lidí.