Írán nepustil do země mezinárodní jaderné inspektory

Teherán - Írán zakázal vstup do země dvěma inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Obvinil je z uvedení nepravdivých údajů ve zprávě o teheránském jaderném programu. Íránský akt může znamenat další eskalaci sporu mezi Íránem a západními mocnostmi, které režim Mahmúda Ahmadínežáda podezřívají ze snah opatřit si jaderné zbraně.

Inspektoři byli prohlášeni za nežádoucí osoby jako autoři „nepravdivé“ zprávy MAAE o íránském jaderném programu, citovala agentura ISNA dnešní prohlášení šéfa íránské agentury pro atomovou energii Alího Akbara Salehího. Jména ani národnost expertů Salehí neuvedl, neupřesnil ani podrobnosti ohledně toho, které body zprávy nebyly podle Íránu pravdivé.

„Zpráva předložená těmito dvěma inspektory na posledním zasedání rady guvernérů MAAE (7.června) byla naprosto nepravdivá a my jsme protestovali,“ citovala Salehího agentura AFP. „Vyzvali jsme MAAE, aby je už do Íránu nevysílala a angažovala místo nich jiné dva inspektory.“

Írán přes sankce s jaderným program nepřestane

Prezident Íránu Mahmúd Ahmadínežád o sankcích OSN:

„Tyto rezoluce nemají žádný význam. Jsou jako použitý kapesník, který je třeba hodit do popelnice.“

Devítistránková zpráva předložená MAAE konstatovala, že Írán pokračuje v aktivitách obohacování uranu na vyšší úroveň a neodpověděl na otázky MAAE ohledně možného vojenského přesahu svého jaderného programu. Její autoři rovněž vyjádřili v dokumentu obavy v souvislosti s možnými utajovanými aktivitami Íránu „se zapojením organizací blízkých armádě“.

Rada bezpečnosti OSN 9. června schválila rezoluci zavádějící nové sankce proti Íránu. Čtvrtá série sankcí by měla být oproti předchozím opatřením vůbec nejtvrdší. Írán označil rozhodnutí rady za „špatné opatření“. Nové sankce podle něj „dále zkomplikují“ situaci ohledně jaderného programu. Íránský zástupce v MAAE Alí Asghar Soltaníja oznámil, že Teherán ani po uvalení sankcí svůj jaderný program nezastaví.