Chodorkovského podpořil u soudu bývalý ruský ministr

Moskva – Na stranu bývalého šéfa ruského ropného gigantu Jukos Michaila Chodorkovského se před soudem postavil bývalý ruský ministr hospodářství. German Gref odmítl, že by v době výkonu funkce dostal zprávu o zpronevěře pětiny ruské produkce ropy. Právě z toho viní obžaloba Chodorkovského a Platona Lebeděva. Už v roce 2005 byl Chodorkovskij odsouzen k 8 letům vězení, v současném procesu oběma hrozí dalších 20 let.

Gref na přímý dotaz Chodorkovského řekl, že jako ministr by byl zcela jistě informován, kdyby pětina ropy vytěžená v Rusku za rok byla ukradena. Chodorkovskij a Lebeděv jsou souzeni za krádež 350 milionů tun ropy v letech 1998-2003. Gref, který je nyní generálním ředitelem banky Sberbank, byl v letech 2000-2007 ministrem hospodářského rozvoje.

„To nespadalo do mé funkce (kontrolovat), ale kdyby to bylo odhaleno, zcela jistě bych to věděl,“ řekl Gref u moskevského soudu, kde se už více než rok koná druhý proces s Chodorkovským. Novinářům odmítl po slyšení odpovídat na otázky. Obhájkyně Chodorkovského uvítala Grefovu výpověď u soudu. „Je velmi důležité, že potvrdil, že není možné ukrást každý rok z ropovodu 60 milionů tun ropy. To bortí obžalobu,“ prohlásila po slyšení.

Video Redaktor ČRo Libor Dvořák ve Studiu ČT24
video

Redaktor ČRo Libor Dvořák ve Studiu ČT24

Redaktor ČRo Libor Dvořák ve Studiu ČT24

pp 9:45, 21.06.2010

Josef Pazderka a Ondřej Soukup ke kauze Chodorkovskij

Oba muži, odsouzení v roce 2005 k osmi letům vězení za rozsáhlé zpronevěry a daňové úniky, stojí od 3. března 2009 znovu před moskevským soudem kvůli údajným zpronevěrám, nelegálnímu prodeji ropy a praní špinavých peněz. Tvrdí, že jsou nevinní, a proces, v němž jim hrozí více než 20 let vězení, označují za soudní a politickou frašku. Jejich stoupenci soudí, že proces je motivován politicky a jeho cílem je definitivně odstranit Chodorkovského z ruské politické scény, kde se stal tvrdým odpůrcem premiéra Vladimira Putina.

Michail Chodorkovskij a Platon Lebeděv
Zdroj: AP
Autor: ČTK