Obří zlatá mince se vydražila za 84,2 milionu korun

Vídeň – Španělská firma Oro Direct obchodující s cennými kovy koupila v dražbě největší zlatou minci světa za 3,27 milionu eur (84,2 milionu korun). Stokilogramový kanadský Maple Leaf (Javorový list) získala v aukční síni Dorotheum ve Vídni. Na obří monetě je vyražena hodnota milion kanadských dolarů (asi 20,2 milionu Kč). Podle numismatického experta aukční síně Michaela Beckerse je tento obnos ale hluboko pod aktuální cenou zlata. Výtěžek se dnes dostal mírně nad ni. O minci usilovalo šest zájemců.

Dnešní výtěžek by měl posloužit k uspokojení věřitelů a vkladatelů zkrachovalé korutanské finanční společnosti AvW. Mince je totiž součástí konkurzní podstaty. Před lety gigantickou monetu koupil šéf firmy Wolfgang Auer-Welsbach, který je nyní ve vazbě. Obří kanadský „miliondolar“ pak dlouhodobě zapůjčil vídeňskému uměleckohistorickému muzeu, které se pyšní jednou z největších mincovních sbírek na světě.

Mince Maple Leaf:

  • skládá se z nejčistšího zlata
  • je největší na světě
  • je nejtěžší na světě
  • měří 53 centimetrů v průměru
  • je silná 3 centimetry
  • váží 100 kilogramů

0


Na přední straně mince je portrét královny Alžběty II. s perlovým náhrdelníkem z profilu, nápis „1 milion dolarů“ a rok 2007. Na rubu jsou tři javorové listy. Celkem se těchto mincí vyrobilo pět. Jednu z nich vlastní britská královna.

I když se aukční síň Dorotheum věnuje pořádání dražeb vzácných mincí už 200 let, takovou raritu dražila poprvé. Obří zlaté monety se totiž „pod kladívko“ často nedostávají. „Pro představu - mince váží jako 28 653 dukátů, má ale větší obsah zlata, takže by se z ní dalo udělat mnohem víc kusů,“ uvedla aukční síň.

Maple Leaf
Maple Leaf