Justice USA propustí na kauci jednu ze zatčených údajných špionek

New York - Americká justice propustí na kauci jednu z 10 nedávno zadržených osob za údajnou špionáž pro Rusko, a to novinářku Vicky Pelaezovou. Newyorský soud ve čtvrtek rozhodl, že Američanka Pelaezová může absolvovat další vyšetřování mimo zdi žaláře, pokud zaplatí kauci 250 000 dolarů (5,1 milionu korun) a bude dodržovat domácí vězení. V dnešních večerních hodinách SELČ zamítl soud propuštění dalších třech údajných členů ruské špionážní sítě na kauci.

Soud v New Yorku spolu s novinářkou posuzoval případy třech dalších zadržených. U jejího manžela Juana Lazara, který se prý doznal k falešnému jménu a ke spolupráci s ruskými tajnými službami, rozhodnutí odložil. Odmítl propustit na kauci Richarda a Cynthiu Murphyovi, kteří by dle prokuratury mohli vzhledem ke svým kontaktům utéci ze země.

Slyšení před soudy v USA absolvovali ve čtvrtek další zatčení. Před soudem v Bostonu se uskutečnilo slyšení s Donaldem Howardem Heathfieldem a Tracey Lee Ann Foleyovou. Soudkyně rozhodnutí o možném propuštění na kauci odložila na 16. července. V Alexandrii ve státě Virginie, kde se jedná o osudu tří členů skupiny, odložil soud na žádost obhajoby rozhodnutí o případném propuštění na kauci na dnešek. Desáté podezřelé osobě bylo propuštění na kauci zamítnuto již dříve.

Video Telefonát Víta Pohanky
video

Telefonát Víta Pohanky

Vicky Pelaezová je jako jediná z obviněných občankou USA

Jedenáctý člen skupiny, který nebyl v době zátahu ve Spojených státech, byl zadržen na Kypru a posléze tamějším soudem propuštěn na kauci. Od středy je na útěku; hledá ho kyperská policie. Všichni údajní špioni jsou podle ruských agentur ruští občané, s výjimkou zadržené Vicky Pelaezové, která je občankou USA. Ostatní se za Američany, Kanaďany nebo Peruánce jen vydávali. Ruské ministerstvo zahraničí ale ve čtvrtek informaci o počtu ruských občanů ve skupině zadržených špionů odmítlo upřesnit. Kreml i Bílý dům v minulých dnech ujišťovaly, že aféra vzájemné vztahy, které se zlepšují za nové administrativy prezidenta USA Baracka Obamy, nepoškodí.

Michael Zottoli a Patricia Millsová se přiznali ke skutečným jménům

Dnes večer SELČ pokračovalo další slyšení před soudem se třemi údajnými členy ruské špionážní sítě zadržené v USA v neděli. Soud by měl rozhodnout, zda obviněné propustí na kauci. Podle žalobců se dva ze zadržených přiznali, že v USA vystupovali pod falešným jménem. Ve čtvrtek se ke spolupráci s ruskými tajnými službami doznala další osoba.

Soud v Alexandrii ve čtvrtek rozhodl o odložení slyšení na dnešek na žádost obhajoby. Žalobci dnes uvedli, že obvinění Michael Zottoli a Patricia Millsová se přiznali, že jejich skutečná jména jsou Michail Kucik a Natalia Pereverzevová. Pár úřady zadržely ve virginském Arlingtonu, kde žili coby manželé se dvěma malými dětmi. Podle obžaloby úřady nalezly i jejich falešný pas a 100 000 dolarů v bankovkách uložených v sejfu.

Dům ruských špionů v USA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24