Jednou z nich je i Australanka Gill Hicksová, před pěti lety jela jako obvykle do práce. Sedmého července si ale zapomněla jízdenku. Vrátila se proto domů. Do vagonu pak nevědomky nastoupila spolu s atentátníkem. „Vybouchla bomba… Nepamatuji si žádný hluk, prostě nic. Svět byl najednou úplně jiný,“ vzpomíná Gill.
Exploze v uzavřeném prostoru jí utrhla nohy. S protézami se ale naučila chodit a nedávno založila organizaci, která chce omezit násilí ve světě. „Když jsem ležela na nemocničním lůžku, ani mě nenapadlo, co všechno i přes mé zranění dokážu,“ říká dnes Gill.

Telefonát Ivana Kytky
Telefonát Ivana Kytky
7.7.2010
Reportáž Adama Kautského
Na události před pěti lety dnes vzpomínal celý Londýn. Ve třech stanicích londýnského metra a na trase autobusové linky číslo 30 se celý den vršily květiny. Na 56 obětí nejhoršího útoku v Británii od druhé světové války přišli zavzpomínat příbuzní i záchranáři.
K útoku se 19. září 2005 přihlásila al-Káida prostřednictvím svého druhého nejvyššího představitele Ajmána Zavahrího, vyšetřovatelé ale přímé propojení nenašli. Zároveň prohlásili, že atentátům nešlo předejít. I proto chce být londýnské metro do budoucna lépe připravené. O třetinu zvýšilo počet bezpečnostních kamer, dispečeři procházejí krizovým školením a nový komunikační systém umožní rychlou spolupráci zaměstnanců metra a záchranářů.