OSN odsoudila potopení jihokorejské fregaty Severokorejci

New York - Rada bezpečnosti OSN dnes odsoudila březnový „útok vedoucí k potopení“ jihokorejské hlídkové fregaty Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. V rezoluci, jejíž návrh ve čtvrtek předložily Spojené státy, však jako ústupek Číně není výslovně zmíněna Severní Korea, přitom právě její ponorka je z útoku na plavidlo důvodně podezřelá.

Rezoluci, v níž vyjádřila Rada bezpečnosti hluboké znepokojení nad zjištěními vyšetřovatelského týmu v čele s Jižní Koreou, schválilo všech 15 členů. Dokument přisuzuje zodpovědnost za potopení lodi Severní Koreji, ovšem uvádí také, že Pchjongjang odpovědnost odmítá.

Americký kompromisní návrh už v předstihu schválilo všech pět stálých členů Rady bezpečnosti včetně Číny, která severokorejský režim obvykle nejvíce bere pod ochranu. Vynechání zmínky o KLDR bylo pro Peking podmínkou kompromisu, aby rezoluce zachovala odsuzující formulaci o „útoku“ a vyjádřila nad ním „hluboké znepokojení“.

Severní Korea nakonec na jednání kývla

Severokorejský velvyslanec při OSN Sin Son-ho o diplomatickém vítězství KLDR:

„Od začátku incidentu jsme dávali zcela jasně najevo svůj postoj, že tento incident s námi nemá nic společného.“

Soul v červnu postoupil celou záležitost RB OSN a vyzval ji, aby přijala opatření, jež by zabránila případným „budoucím provokacím“. Členové Rady bezpečnosti nové vyšetřování incidentu odmítli. Severokorejský režim veškerou odpovědnost odmítá a hrozí, že na případnou kritiku své role v případu bude reagovat vojensky.

Severní Korea dnes nicméně navrhla uspořádání pracovních rozhovorů na úrovni plukovníků armád KLDR a Spojených států. Měly by se uskutečnit příští úterý v Pchanmundžomu a měly by připravit jednání na úrovni generálů. S návrhem na uspořádání rozhovorů na generálské úrovni přitom už v červnu přišlo velení OSN vedené Američany, jež dohlíží na příměří po korejské válce (1950-53). Předmětem jednání mělo být potopení jihokorejské fregaty.

Pchjongjang ale nabídku zamítl a vyzval Washington, aby se nepletl do mezikorejských záležitostí ve jménu OSN. Dnes však obrátil s tím, že jeho „návrh je projevem neochvějné vůle armády a lidu (KLDR) prokázat pravdu v případu 'Čchonan' objektivním, vědeckým a čestným způsobem,“ citovala severokorejská agentura KCNA z armádního prohlášení zaslaného americkému velení v Soulu.

Zbytky severokorejského torpéda, které zasáhlo jihokorejskou korvetu Čchonan
Zbytky severokorejského torpéda, které zasáhlo jihokorejskou korvetu Čchonan