Evropa se topí v horku. A zácpy v Rakousku mají 13 kilometrů

Vídeň/Záhřeb - Mnoho aut s rekreanty z celé střední Evropy uvízly ve velké zácpě na dálnici A10 v Rakousku, kde v úmorném poledním vedru fronty před alpským Tauernským tunelem dosáhly 13 kilometrů. Tuto trasu Češi využívají k cestě na jaderské pobřeží severní Itálie nebo Chorvatska. Pojíždění v zácpách je nepříjemné i proto, že se do střední Evropy vrátilo horké letní počasí, které zasahuje od Švédska po Itálii. Nával na tranzitní dálnici způsobil souběh začátku prázdnin v pěti německých spolkových zemích, v Nizozemsku a západní části Rakouska.

Fronta před Tauernským tunelem, kde se dálnice pod hlavním hřebenem Alp zužuje ze čtyř pruhů do dvou, se začala tvořit už ráno a dopoledne měřila šest a půl kilometru.

S narůstajícím vedrem se však dále zvětšovala a kolem poledne byla podle serveru rakouského autoklubu ÖAMTC už 13 kilometrů dlouhá. Na průjezd tunelem se ve vedru v postupném posouvání čekalo přes dvě hodiny.

„Němci se valí na jih,“ varoval ÖAMTC a vyzývá všechny řidiče, aby se obrnili trpělivostí a vždy s sebou brali dostatečnou zásobu nápojů, zvláště pokud jedou s dětmi.

Silný provoz je i na dálnicích v Chorvatsku a na dalších komunikacích vedoucích k Jadranu. Na některých mýtnicích se musí řadu minut čekat na odbavení.

Šest kilometrů dnes byla dlouhá také fronta před klíčovým Gotthardským tunelem ve švýcarských Alpách. Znamenalo to čekat ve vedru před tunelem půldruhé hodiny.

Německo také varuje před zácpami na dálnicích

Také Německo varuje před zácpami na některých svých dálnicích, přetížené jsou zejména směry od Berlína na sever a severozápad, tedy k Baltu a Severnímu moři. Rovněž na dálničním okruhu kolem Berlína dochází často k zácpám. Meteorologové varují řidiče a rekreanty, že v příštích dnech se budou na dálnicích potýkat s teplotami až 37 stupňů.

Vedro je i ve Skandinávii, kde Dánsko hlásí kolem 30 stupňů, Stockholm 28 stupňů a norské Oslo příjemných 25 stupňů, pro Nory samé je to ale nebývalé teplo. Vedro je i v severní Itálii, Bolzano například očekává dnes 40 stupňů. Dokonce i v Alpách v nadmořské výšce 2 000 metrů bylo naměřeno 24 stupňů.

V Rakousku dnes očekávají 36 stupňů, centrální Francii od Paříže po Lyon ovládla tropická vedra. Úřady vyzvaly starší a nemocné občany, aby raději vůbec nevycházeli z domu.

V Británii trvá vedro a sucho už řadu dní, teploty dosahují 31 stupňů. Podle úřadů mohly vysoké teploty v minulých dvou týdnech způsobit nezvyklý nárůst úmrtí. V důsledku veder prý mohlo zemřít o několik stovek lidí víc než jindy.

První tři oběti veder hlásí i Španělsko, kde teploty na jihu země dosahují 39 stupňů. Od středy do dneška zemřeli ve Španělsku na následky veder nejméně tři lidé.

V Bulharsku a Řecku je chladněji než ve střední Evropě

Kdo se chce ochladit, měl by údajně zajet na Island, kde panuje 12 stupňů Celsia, teplota podprůměrná i na tamní poměry. Zklamán může být i ten, kdo jel za vedrem do Bulharska nebo do Řecka. V těchto zemích je momentálně chladněji než ve střední Evropě, v Burgasu naměřili 24 stupňů a řecké Egejské ostrovy včetně Kypru hlásí umírněných 31 stupňů.