BP potřebuje peníze. Chce prodat majetek za 12 miliard liber

Londýn - Britská ropná společnost BP jedná s firmou Apache o prodeji ropného majetku v hodnotě 12 miliard liber, tedy 362 miliardy Kč, včetně svého podílu v ropném poli v Prudhoe Bay na Aljašce. Informuje o tom list Sunday Times. BP potřebuje peníze na pokrytí škod spojených s rozsáhlým únikem ropy v Mexickém zálivu. BP minulý měsíc uvedla, že chce získat deset miliard USD, tj. přes 200 miliard Kč, z prodeje majetku. Peníze chce vložit do fondu na odstranění škod po úniku ropy do moře, který již trvá 83 dní a je nejhorší katastrofou tohoto druhu v historii USA. BP se dohodla na vytvoření fondu s americkou vládou, do fondu má vložit celkem 20 miliard USD.

Apache oslovila BP s tímto plánem před několika týdny a nyní se vedou jednání o struktuře dohody. Mluvčí BP Robert Wine a firmy Apache Bill Mintz se ke zprávě odmítli vyjádřit s tím, že společnosti nebudou komentovat spekulace.

Vláda prezidenta Baracka Obamy údajně oznámila firmě Exxon Mobil a dalším ropným skupinám, že nebude blokovat případnou nabídku na BP.

Snahy zastavit únik ropy zatím neuspěly

Od exploze ropné plošiny Deepwater Horizon firmy BP v Mexickém zálivu v dubnu uniká do moře denně mezi 5,5 a 9,5 milionu litrů suroviny. Veškeré snahy zastavit únik ropy zatím neuspěly. BP doposud zaplatila za potíže s únikem přes tři miliardy dolarů.

Firma Apache má nyní aktivity v Mexickém zálivu, Kanadě, Egyptě, západní Austrálii, Severním moři či Jižní Americe.