Jižní Tichomoří vidělo zatmění Slunce

Hanga Roa (Chile)/Buenos Aires - Jižní Tichomoří a jižní cíp Jižní Ameriky v neděli zažily úplné zatmění Slunce, na nějž se do regionu vypravily stovky vědců i obyčejných zvědavců. Zájemce o sledování přírodního úkazu vítala zejména Francouzská Polynésie a Velikonoční ostrov, ale i Argentina.

Tma začala padat ve 20:15 SELČ na pás dlouhý 11 000 kilometrů v jižním Tichomoří, z větší části neobydlený - s výjimkou Tahiti, Cookových ostrovů a Velikonočního ostrova. Jako poslední sledovali úplné zatmění obyvatelé argentinské Patagonie. Úkaz skončil osm minut před 23. hodinou.  

Na Velikonočním ostrově, který je vzdálen od chilských břehů 3 500 kilometrů, sledovaly zatmění 4 000 místních obyvatel a zhruba stejný počet astronomů, vědců i turistů. Návštěvníci si ale museli letenky zajistit s více než ročním předstihem, aby mohli spatřit, jak stín Měsíce překryje tajemné obří sochy moai.

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

Kvůli početné návštěvě ale měli pohotovost ostrovní policisté, kteří nakonec zadrželi jednoho Japonce a Francouze, kteří nerespektovali zákaz a nejenže se soch dotýkali, ale také na ně šplhali.

Již sedmé úplné zatmění Slunce 21. století bylo viditelné i na Cookových ostrovech.

Tento jev vzniká, když Měsíc přechází mezi zemí a Sluncem a všechna tři tato nebeská tělesa se dostanou do přímky. Příští zatmění Slunce nastane 13. listopadu 2012.

Zatmění Slunce v jižním Tichomoří
Zatmění Slunce v jižním Tichomoří
Více fotek
  • Zatmění Slunce v jižním Tichomoří zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1791/179100.jpg
  • Zatmění Slunce na Velikonočních ostrovech zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1792/179101.jpg