Formát MP3 zahájil pád hudebního průmyslu

Berlín - Název technologie mp3 pro kompresi zvukových dat slaví ve středu 15. narozeniny. Vytvořili ho vědci z německého institutu Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS v pátek 14. července 1995. Podle informací na internetu se toho dne rozhodli, že budou pro novou technologii kódující audio používat „.mp3“ jako koncovku souborů. Samotné datum má mezi událostmi i kalendář Britanniky. Soubory mp3 jsou v současnosti jednoznačně nejrozšířenějším způsobem uchovávání hudby a působí stále větší problémy hudebním kolosům.

Koncovka .mp3 vzešla z jednomyslného výsledku interního hlasování na institutu a vytěsnila předtím používanou koncovku .bit. Zprávu o vítězství tehdy rozeslal kolegům jednoduchým e-mailem Jürgen Zöller. MP3 se brzy na to stalo obecně používanou zkratkou pro standard „MPEG Audio Layer 3“. Označení se dá považovat za završení let výzkumu v týmu čtyř desítek lidí.

Světová kompatibilita a aféra kolem Napsteru

Video Tom Kocourek a Tomáš Filip ve Studiu ČT24
video

Tom Kocourek a Tomáš Filip ve Studiu ČT24

Mezinárodní standardizace formátu v roce 1992 mu zajistila světovou kompatibilitu. Díky tomu technologie garantuje, že miliardy souborů si budou moci přehrávat i další generace audiofilů. Soubory v tomto formátu se ve velkém stahují na internetu, což se v případě nelegálně šířených kopií nelíbí nahrávacím společnostem a již celou jednu dekádu klesá prodej hudby na klasických nosičích. V současnosti je podle odhadu nahrávacích firem až 95 procent digitální hudby ilegálních. Do dějin vstoupila aféra hudební služby Napster, která jako první umožňovala masově kopírovat a rozšiřovat hudební soubory právě ve formě mp3. Napster byl obviněn z masového porušení autorských práv a služba byla po dvou letech uzavřena. Žalobu podala skupina Metallica, které uniklo na internet celé připravované album. Paradoxně toto rozhodnutí vedlo k tomu, že se místo jedné služby okamžitě vyrojily desítky dalších, fungujících na stále komplikovanějších a hůře odhalitelných principech.

Formát nebyl dodnes překonán

Fraunhofer IIS začal pracovat na kódování audia v roce 1987 a spolu s vědci z Univerzity Bedřicha Alexandra v Erlangenu-Norimberku nakonec dali dohromady velmi výkonný algoritmus, jehož standard dostal označení ISO-MPEG Audio Layer-3. Ještě v roce 1992 považovalo odvětví tuto technologii za příliš složitou na praktické využití. Přesto se nakonec osvědčila a jiná metoda ji zatím nesesadila z trůnu. MP3 tak zůstává standardem pro digitální zvukové nahrávky v počítačích a na internetu.

Institut Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS vznikl v roce 1985 a sídlí v německém Erlangenu. Fraunhofer IIS vyvíjí mikroelektronické systémy a zařízení spolu s patřičnými integrovanými obvody a softwarem, uvádějí jeho stránky. Pracoviště má také v Norimberku, Fürthu, Drážďanech a Ilmenau.