Nálet v Pákistánu zabil 16 údajných ozbrojenců

Péšávar (Pákistán) - Dva americké bezpilotní letouny dnes odpálily čtyři rakety na oblast v severozápadním Pákistánu a zabily až 16 údajných ozbrojenců. Mezi mrtvými jsou údajně i cizinci, uvedly zdroje pákistánské rozvědky, které si nepřály být jmenovány. O náletu informovaly tiskové agentury, jejichž zprávy o počtu obětí se zatím rozcházejí. Zatímco AP informuje o 16 obětech, AFP uvádí nejméně 11 mrtvých.

Terčem útoku byl komplex v oblasti Nazai Narai v Jižním Vazíristánu v blízkosti hranic s Afghánistánem. Spojené státy na cíle v této kmenové oblasti i v sousedním Severním Vazíristánu podnikají nálety pravidelně. Jejich počet USA zintenzivnily po loňském prosincovém sebevražedném útoku jordánského atentátníka ve východoafghánské provincii Chóst, při němž zahynulo sedm pracovníků americké špionážní služby CIA.

Spojené státy označují nepřístupnou oblast v severozápadním Pákistánu podél hranic s Afghánistánem za baštu ozbrojenců hnutí Tálibán, kteří podnikají útoky jak v Pákistánu, tak v sousedním Afghánistánu. Pákistánské vedení označuje americké nálety za porušování vlastní suverenity; panuje nicméně všeobecné přesvědčení, že přinejmenším na několika z útoků se tajně podílelo.

Pákistánské bezpečnostní složky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24