Američtí vědci vyplují k Titanicu. Plánují vytvořit jeho 3D mapu

Richmond (USA) - Američtí vědci se v srpnu vydají k vraku Titanicu, aby vytvořili jeho detailní trojrozměrnou mapu. Ta by měla být později zpřístupněna veřejnosti. Expedice rovněž zjistí, v jakém stavu loď je. Předchozí výpravy k Titanicu totiž ukazovaly, že se stav vraku zhoršuje. Vědci odplují z přístavu Saint John's v kanadské provincii Nový Foundland 18. srpna a jejich expedice potrvá 20 dní. Na rozdíl od jiných výprav by ponorky neměly vynést na hladinu žádné předměty z vraku, který leží v hloubce 3 600 metrů, ale měly by pouze zmapovat pole trosek kolem Titanicu o rozloze tři krát pět kilometrů.

„Poprvé s ním (vrakem) budeme opravdu zacházet jako s archeologickým nalezištěm,“ řekl vedoucí expedice David Gallo.

Expedice bude vybavena nejmodernějšími nástroji pro podmořskou archeologii a bude mít lepší možnosti prozkoumat vrak než jakákoli výprava před ní, tvrdí organizátoři plavby. „Uvidíme věci, které jsme dříve neviděli. To je jasné,“ řekl účastník expedice Bill Lange. „Technologie za posledních 25 let skutečně pokročila,“ dodal.

Vrak Titanicu objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. K potopené lodi v následujících desetiletích plula řada výprav, které buď fotily potopený parník, nebo vyzvedávaly na hladinu sběratelsky zajímavé předměty. Titanic ztroskotal 15. dubna 1912, když v Atlantském oceánu narazil na ledovec. Při katastrofě zahynulo 1 522 lidí, jen 711 pasažérů přežilo.