Pentagon vyšetřuje, kdo vynesl tajné informace

Washington – Z tajných dokumentů Pentagonu, které unikly na internet, vyplývá, že bezpečnostní situace v Afghánistánu je mnohem horší, než se dosud předpokládalo. Server Wikileaks včera zveřejnil na 90 000 dosud tajných zpráv a polních hlášení amerických vojáků podrobně popisujících situaci v Afghánistánu v letech 2004 až 2009. Únik a zveřejnění informací vyvolalo kritiku i obavy Američanů z ohrožení národní bezpečnosti a dalšího angažmá USA v Afghánistánu.

Po prvotním rozruchu, který zveřejnění dokumentů ve Spojených státech vyvolalo, se situace částečně uklidnila. Analytici, kteří se válkou v Afghánistánu podrobně zabývají, souhlasí s Pentagonem, že dokumenty nepřinášejí nic nového. V dokumentech se sice dají nalézt nepublikované případy incidentů, při kterých umírali civilisté a kterými se média nijak blíže nezaobírala. „To ovšem neznamená, že by o těchto případech nevěděli Američané a jejich spojenci a že by vojáci, kteří za ně nesli zodpovědnost, nebyli potrestáni,“ uvedl zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka.

Informace jsou darem pro nepřátele USA

Video Telefonát Víta Pohanky
video

Telefonát Víta Pohanky

Telefonát Víta Pohanky

27.7.2010

Reportáž Davida Miřejovského

Bývalý šéf CIA Michael Hayden únik informací odsoudil jako „neuvěřitelné poškození Spojených států a dar nepřátelům“. Kdyby prý dostal obdobné materiály z kruhů Tálibánu nebo al-Káidy, považoval by je za neocenitelné.

Podle bývalé zpravodajské důstojnice Ellen McCarthyové mohou ze zveřejnění dokumentů profitovat země jako Rusko a Čína, které mají dostatek zkušeností a prostředků materiál zevrubně analyzovat a vytěžit. S tímto názorem souhlasí i Hayden: „Kdybych šéfoval ruské špionáži, povolal bych si nejlepší znalce angličtiny a nařídil jim, aby pročetli každý dokument a zjistili, co jsou ti chlapíci zač, v čem jsou dobří a v čem ne.“

Únik tajných informací rozlítil také ostatní státy, které do konfliktu vyslaly své vojáky. „Ministerstvo obrany vytvořilo vyšetřovací tým, který projde tyto záznamy a zjistí, zda se některé z nich netýkají našich jednotek. Pokud ano, vyvodíme z toho důsledky,“ oznámila australská premiérka Julia Gillardová.

Pentagon hledá vynašeče informací

Výjimečnost aféry kolem Wikileaks spočívá v množství tajných dat, která unikla na veřejnost. „Kdokoli, kdo umí anglicky a dokáže hlášení přečíst a rozumět jim, má nyní možnost sledovat dění v Afghánistánu den po dni,“ řekl Pohanka.

Ve Spojených státech se mezitím rozběhlo vyšetřování, které má zjistit, kdo pomohl tajné informace z Pentagonu vynést. Bílý dům už včera zdůraznil, že je spíše nebezpečný fakt, že materiály unikly, nikoliv přímo jejich obsah. Vyšetřovatelé začnou prověřovat všechny osoby, které s dokumenty přišly do styku, budou zkoumat harddisky jejich pracovních a soukromých počítačů i e-mailovou komunikaci.

Zůstává Pákistán věrohodným partnerem?

Spojené státy teď navíc řeší, zda dál spolupracovat s Pákistánem - podle zpráv mnoho vysoce postavených činitelů místní tajné služby spolupracuje s radikály. Bomby, zbraně a bojovníci do Afghánistánu proudí právě přes neuhlídatelné horské průsmyky na hranicích s Pákistánem. Na jeho území se mají skrývat i špičky Tálibánu a al-Káidy, které rozhodují o vyslání sebevražedných útočníků.

"Nemyslím si, že Amerika ukončí spolupráci s Pákistánem. Nemá na výběr. V naší tajné službě jsou zlí lidé. Fajn, ale kým by nás nahradili? Indií? Íránem? Těžko, nemají jinou možnost než Pákistán, přestože máme nějaké problémy,“ uvažuje pákistánská bezpečnostní analytička Ajesha Siddiková.