Za tragédii na Loveparade mohou pořadatelé

Duisburg - Za tragédii na duisburské Loveparade nesou odpovědnost pořadatelé, kteří špatně sestavili bezpečnostní koncepci. Podle dnešního vydání listu Süddeutsche Zeitung to uvádí předběžné závěry vyšetřování sobotního neštěstí. Počet obětí tragédie se mezitím zvýšil na 21, když v noci na dnešek zemřela v nemocnici žena, která byla v tlačenici na technoparty zraněna. Oběťmi tak je 13 žen a osm mužů ve věku 18 až 38 let.

Organizátoři Loveparade podle vyšetřovatelů vycházeli při sestavování bezpečnostní koncepce z chybných předpokladů toho, jak budou lidé proudit na prostranství, kde se technoparty konala. Pořadatelé prý očekávali, že se návštěvníci rychleji vzdálí od přístupové rampy, na níž tragická tlačenice vypukla. Přístup na technoparty také zablokovaly fronty, které se tvořily u nevhodně umístěných stánků s občerstvením.

Policie organizátory Loveparade upozorňovala na nebezpečí, že se přístupová cesta kvůli špatnému rozmístění stánků ucpe. Pořadatelé ale prý varování odbývali tvrzením, že mají s podobnými akcemi zkušenosti a vždy vše probíhá bez problémů.

Na technoparty lidé přicházeli po rampě, která stoupala od dvou tunelů. Když se začala přístupová cesta ucpávat, někteří z návštěvníků se pokusili přelézt plot a spadli do davu. To vyvolalo masovou paniku, při níž byly dvě desítky lidí ušlapány a přes 300 dalších osob bylo zraněno.

Podle zemské policejní inspekce se do tunelu dostalo výrazně víc lidí, než byla jeho kapacita. Pořadatelé totiž začali vpouštět lidi dovnitř až v poledne, přestože původně se plánovalo dřívější otevření.

Když se kolem 15:30 tunel začal ucpávat, vyzvala policie pořadatele, aby zabránili dalším návštěvníkům ve vstupu do něj. Pořadatelé to ale neudělali. Naopak odstranili některé části plotu, aby se dovnitř dostaly sanitky. Vzniklými mezerami proudily na místo další davy lidí.

Kvůli sobotní tragédii v Duisburgu zakázalo konání technoparty severoněmecké město Rostock. Zdejší taneční festival se měl konat 11. září v 800 metrů dlouhém silničním tunelu pod řekou Warnow. Zástupci města chtějí v souvislosti s neštěstím na Loveparade, aby pořadatelé technoparty sestavili novou bezpečnostní koncepci.

Neštěstí na technoparty Loveparade
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hermann J. Knippertz