Rusko hoří, Moskva se dusí

Moskva - Drama s ohněm v Rusku neustává, obrovské lesní požáry se vymykají kontrole. Nekončí ani vedro, v Moskvě dosahují teploty 40 stupňů Celsia a metropoli ochromuje hustý dým. Počet obětí požárů už stoupl na 48, se živlem bojuje na čtvrt milionu hasičů a vojáků. Nejkritičtější je situace kolem jaderného střediska Sarov východně od Moskvy, kde se oproti původním informacím oheň zatím uhasit nepodařilo. Kvůli hrozbě požáru odtud byly odvezeny všechny výbušné a radioaktivní materiály, riziko jaderného výbuchu prý nehrozí. Za posledních 24 hodin vzniklo v evropské části Ruska přes 300 nových ohnisek požárů.

Sarov, který je sídlem centra jaderného výzkumu a velkého závodu na výrobu a montování jaderných hlavic, obklopuje ochranná policejní zóna, jejíž hranice ale už oheň v jihozápadním sektoru překonal. Úřady uklidňují veřejnost a opakovaně prohlašují, že bezprostřední nebezpečí jaderným zařízením nehrozí. Podle ministerstva pro mimořádné situace mají záchranné práce v Sarově „pozitivní dynamiku“ a plocha hořících lesů se zmenšila. Situace je prý složitá, ale „zvládnutelná“. Riziko jaderného výbuchu prý nehrozí.

Južnyj zasáhly plameny

0Južnyj je zapadlá vesnička 350 kilometrů od Moskvy. Teď zbyl z vesnice jen zuhelnatělý popel. Ve vesnici bydleli převážně staří lidé, úřady je ujišťovaly, že se k nim oheň nedostane, najednou ale měli plameny za dveřmi. Obyvatelé vesničky proto vzali, co měli po ruce, a utekli. Útočiště našli v nedaleké škole. Na postižené požárem nyní ostatní obyvatelé vesnice organizují sbírku. Nejvíc zapotřebí jsou ventilátory, které se teď nedají sehnat ani v Moskvě. 0Teplota přitom šplhá ke čtyřicítce a jedovatému kouři ze spáleniště se nedá uniknout. Lidé čekají na odškodné. Stát slíbil na hlavu 200 tisíc rublů, což je necelých 130 tisíc korun.

Video Telefonát Barbory Šámalové
video

Telefonát Barbory Šámalové

Do obtíží se dostala i Novovoroněžská jaderná elektrárna, která leží asi 100 kilometrů jižně od Voroněže. Teplota vzduchu v této části Ruska dosáhla takových hodnot, že v noci na dnešek se automaticky odpojil jeden z jaderných energobloků.

Za posledních 24 hodin vzniklo v evropské části Ruska přes 300 nových ohnisek požárů, nejvíce kolem Moskvy a v okolí měst Tver, Vladimir a Voroněž. Moskvu od noci dusí těžký oblak smogu, jaký údajně v metropoli nepamatují 40 let. Kvůli kalamitě přerušil dovolenou v Soči prezident Dmitrij Medvěděv a vrátil se do Moskvy. Do Kremlu na dnešek svolal poradu věnovanou situaci kolem ruských jaderných a vojenských zařízení, která jsou vážně ohrožena ohněm.

Požáry se šíří i na Dálném východě, kde od úterý zaznamenali 16 nových velkých ohnisek. Nejvíc je ohrožena Čukotka, hoří ale i na Kamčatce a v Jakutsku. Počet mrtvých se v Rusku dále zvýšil, podle oficiálních zpráv je obětí již 48. Kvůli vedrům padají i rekordy v počtu utopených. Dosud od počátku koupací sezony se jen v Moskvě utopilo 197 lidí, což je skoro čtyřnásobek loňského stavu.

V médiích současně sílí kritika, že úřady nevyslyšely výstrahy vědců před katastrofou poté, co se v éře prezidenta Vladimira Putina změnil systém ochrany lesů a vyschl přítok peněz na tyto účely.

Moskva se dusí kouřem

Moskva se od rána dusí kouřem z požárů v okolí města, kde hoří na 160 hektarů lesa a rašelinišť. Viditelnost v ulicích nepřesahuje 300 metrů, místy jen na 50 až 100 metrů, dým pronikl i do metra. Nepomohl ani krátký noční déšť. Automobily ve městě jezdí krokem, lidé chodí s rouškami, smog se dostal do bytů a kanceláří. Moskvané říkají, že takový smog nezažili od 70. let minulého století. Normy se v posledních dnech překračují troj- až dvacetinásobně.

Meteorologové na dnešek předpovídají čtyřicítky. Všechna tři hlavní moskevská letiště - Šeremeťjevo, Domodědovo a Vnukovo - nicméně zatím hlásí normální provoz. Ten se zastavil zatím jen na letišti v Nižním Novgorodu východně od Moskvy.

Za skandál kolem základny v Kolomně padaly hlavy

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes potrestal nejvyšší velení ruského vojenského námořnictva a uvolnil z funkce šéfa jeho týlu za skandál kolem nedávného požáru na letecké základně námořnictva v Kolomně u Moskvy. Skandál propukl v úterý, když se objevily pověsti o masivním požáru a ztrátě desítek letadel a drahého leteckého vybavení. Armádní velení nejdřív informace popřelo s tím, že v Kolomně žádná základna není. Později ale přiznalo, že 29. července na základně shořelo několik hangárů, štáb, armádní klub, několik parkovišť s automobily a další objekty. O rozsahu způsobených škod se dodnes ruská média mohou jen dohadovat.

Vrchní velitel vojenského námořnictva admirál Vladimir Vysockij a jeho první zástupce a náčelník štábu Alexandr Tatarinov byli varováni, že neplní náležitě své služební povinnosti. Náčelník týlu vojenského námořnictva Sergej Sergejev byl uvolněn z funkce. Svá místa z rozhodnutí prezidenta opouštějí rovněž tři vysocí důstojníci námořního letectva včetně šéfa základny v Kolomně. Medvěděv uložil ministru obrany Anatoliji Serďukovovi, aby s čistkou pokračoval i na nižších funkčních úrovních.