Povodně v Pákistánu stále pustoší zemi, postupují na jih

Islámábád - Pákistán se dál potýká s nejhoršími povodněmi za posledních osmdesát let – doteď pustošily sever země, teď ale postupují k jihu. Na 1 600 lidí zemřelo. V nejvíc zasažených oblastech navíc operuje Tálibán, který se snaží zoufalé obyvatele získat na svou stranu. Prezident Zardárí oznámil, že v zemích, které navštívil, vyjednal pomoc – poskytne ji Francie nebo Velká Británie. Účet za povodně je už teď strašlivý – voda zničila 650 tisíc domů, 560 tisíc hektarů zemědělské půdy a zemřelo víc než 10 tisíc kusů dobytka.

Velká voda se v Pákistánu sune korytem řeky Indus na jih. Úřady se v provincii Sindh připravují na nejhorší - evakuují obyvatele, kteří žijí na březích řeky. Mnozí z nich se ale obávají o majetek nebo zemědělská zvířata a odejít nechtějí. Sever země se snaží s následky povodní vyrovnat, nepomáhá vytrvalý déšť.

Monzunová sezona je teprve v polovině a meteorologové zlepšení neslibují. Kvůli dešti často nelétají ani vrtulníky s humanitární pomocí a záchranáři. „Uvízli jsme v továrně, kde pracuji. Byli jsme tam 2 dny, než pro nás vojáci přijeli. Sami jsme se přes vodu dostat nemohli,“ řekl Nazír Ahmed z Pandžábu. „Pracuje tu hodně společností, ale vody je pořád moc, opravy jdou pomalu,“ prohlásil dělník Mohammed Irfan.

Prezident Ásif Alí Zardárí odmítá kritiku Pákistánců, že nepřerušil svou zahraniční cestu. Vláda podle něj situaci zvládá. „Já jsem převedl většinu moci z prezidentského úřadu na premiéra. Je to jeho zodpovědnost,“ konstatoval Zardárí.

Pomoc pro Pákistán

Sbírka organizace ADRA
č. ú. 4028 4028/0300, variabilní symbol 300

Sbírka organizace Člověk v tísni
č. ú. 5098 5098/0300
Dárcovská SMS ve formě DMS PAKISTAN na číslo 87777

Sbírka organizace Charita
č. ú. 3933682/0800, variabilní symbol 132
Dárcovská SMS ve formě DMS POMOCPAKISTAN na číslo 87 777

Záplavy v Pákistánu
Zdroj: AP Photo
Autor: Khalid Tanveer