Bin Ládinův kuchař dostal na Guantánamu 14 let

Washington - Vojenský tribunál na Guantánamu odsoudil bývalého kuchaře nejhledanějšího teroristy Usámy bin Ládina. Dostal 14 let vězení, může být ale propuštěn mnohem dříve na základě odvolací smlouvy, která je ale tajná. Súdánec byl shledán vinným za konspiraci pro al-Káidu a materiální podporu terorismu. Ve věznici na Guantánamu bylo 800 lidí podezřelých z terorismu. Prezident Obama ji chce zavřít a přesunout zbývajících 170 zadržovaných do města Thomson ve státě Illinois.

Obviněný Súdánec Ibráhím Ahmad Mahmúd Kúsí se začátkem července přiznal, že materiálně pomáhal terorismu. Obžaloba a obhajoba se dohodly, že budou žádat trest od 12 do 15 let vězení. Soud uznal Kosiho vinným a porotě, kterou tvořilo 10 důstojníků, trvalo poté určení rozsudku zhruba hodinu. Osm let, které muž již strávil na Guantánamu, se přitom do výše trestu nepočítají.

Na Guantánamo začala předchozí vláda George Bushe posílat osoby, které byly jako podezřelé z terorismu zadrženy hlavně po americké invazi do Afghánistánu v roce 2001. Nyní je zde ještě kolem 170 vězňů. Ochránci lidských práv věznici od začátku kritizují kvůli tomu, že jsou zde vězni léta drženi bez soudu, což odpovídá principům právního státu. Současný prezident Barack Obama chce věznici uzavřít a vězně přesunout do města Thomson ve státě Illinois.