Další práce na utěsnění ropného vrtu možná nebudou nutné

New Orleans (USA) - Američtí experti provádějí na poškozeném vrtu v Mexickém zálivu testy, které by mohly vyloučit potřebu dalších prací na jeho utěsnění. Podle zmocněnce americké vlády pro dohled nad likvidací kalamity Thada Allena budou výsledky testů známy během dnešního dne.

Podle původních předpokladů mělo po odeznění středeční tropické bouře pokračovat hloubení odlehčovací šachty, s jejíž pomocí by byl prostor u paty poškozeného vrtu zalit cementem. Už dříve provedli experti stejnou operaci ve vrchní části vrtu, kterou se tímto způsobem podařilo napevno utěsnit. Nynější testy mají ukázat, zda náhodou „horní plomba“ nestačí. Pokud ano, spodní zacementování by už nebylo třeba.

Allen ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že dřívější kroky vedoucí k utěsnění vrtu byly až nečekaně úspěšné. Stále je ale podle něj pravděpodobnější, že se s vrtáním odlehčovací šachty bude pokračovat. Odborníci dlouho tvrdili, že právě proražení odlehčovacího vrtu je jediným způsobem, jak kalamitu definitivně zlikvidovat.

Allen ale vysvětlil, že při cementování vrtu horní cestou část směsi zřejmě propadla do hloubi vrtu a tlak ropy pak utěsnil propadlým materiálem spodní část - což je přesně ten úkol, který měl být proveden přes odlehčovací šachtu. Podstatou dnešní zkoušky je zjistit měřením tlaku v prostoru, kde se cement samovolně uchytil, zda je spojení pevné.

Tlakové zkoušky nicméně neukážou, kolik vlastně cementu v kritickém místě je, varoval Allen. Proto se stále počítá s dalším cementováním jako s rozumnou variantou.

Práce na zastavení úniku ropy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24