Khadrův právník se na Guantánamu zhroutil, proces pokračuje za měsíc

Guantánamo – Na 30 dnů byl dnes přerušen soudní proces s Kanaďanem Omarem Khadrem, který ve čtvrtek začal na americké základně Guantánamo. Důvodem je onemocnění Khadrova právníka Jona Jacksona. Ten při začátku procesu v soudní síni omdlel a musel být letecky přepraven zpět do USA. Jackson trpí komplikacemi po nedávné operaci žlučníku.

Khadr je obviněn z toho, že v roce 2002 granátem zabil amerického vojáka a sestrojoval miny, jimiž radikálové útočili na americké jednotky. Je obžalován ze špionáže, podpory terorismu a vraždy. Svou vinu odmítá a tvrdí, že předchozí doznání učinil pod nátlakem.

Khadra zatkli Američané v Afghánistánu v roce 2002, když mu bylo 15 let. Řada humanitárních organizací i vysocí představitelé OSN proti procesu protestují s argumentem, že z válečných zločinů nelze vinit nezletilce. Pozornost vyvolává proces i proto, že jde o první přelíčení v prezidentské éře Baracka Obamy, který při volební kampani sliboval, že vězení na Guantánamu zavře.

Podle obhajoby je Khadr sám obětí, protože k práci pro al-Káidu ho přinutil jeho otec Ahmad Said Khadr, který al-Káidu údajně financoval. Khadr starší zahynul v Afghánistánu v roce 2003 při náletu amerického bezpilotního letadla.

Omar Khadr při výslechu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24