Na novozélandské pláži uhynulo 58 velryb

Wellington - Na odlehlé pláži na severu Nového Zélandu uvízlo hejno velryb. 58 kytovců na souši zemřelo, záchranáři bojují o život zbylých 15, které se jim během dneška nepodařilo dostat zpět do moře. V záchranných pracích budou pokračovat opět v sobotu. Velryby, které váží až 1,5 tuny, uvízly na pláži u města Kaitaia. Pravděpodobně k tomu došlo během noci, proto jich uhynulo tolik, než byly objeveny.

Pláž dnes bičoval silný vítr a déšť, což bylo pro záchranáře příznivé i nepříznivé zároveň. Déšť jim pomohl zajistit, aby velryby nevyschly, ale zároveň ztížil snahy dostat je zpět do moře. Záchranáři budou v pokusech pokračovat v sobotu ráno za použití těžké techniky.

„Za svítání chceme velryby transportovat přibližně jeden kilometr dále po pobřeží a vypustit je v nedaleké zátoce Matai,“ sdělil Mike Davies ze záchranného týmu. Zátoka je lépe chráněna a skýtá lepší možnost kytovce vypustit na volné moře.

Video Na pláži uvízlo hejno velryb
video

Na pláži uvízlo hejno velryb

Uvíznutí velryb na pobřeží Nového Zélandu je poměrně častým jevem především v době, kdy tudy velryby proplouvají na migračních tazích do vod Antarktidy a zpět. Vědci zatím nedokázali zjistit, co velryby vede k sebevražedným plavbám směrem k plážím, z nichž pro ně bez pomoci není úniku. Na stejné pláži uhynulo v roce 2007 101 kytovců.

/*json*/{"map":{"lat":-35.0114396567,"lng":173.144874573,"zoom":12,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Dobrovolníci zachraňují velryby uvízlé na pláži
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24