Americký exprezident Carter se vrátil z KLDR i s Gomesem

Pchjongjang - Američan Aijalon Mahli Gomes odsouzený v Severní Koreji na osm let nucených prací se vrátil do Spojených států. Propuštění 31letého muže vyjednal v Pchjongjangu americký exprezident Jimmy Carter. Severokorejský soud Gomese, který v Jižní Koreji učil angličtinu, odsoudil za nelegální překročení hranice. Večer našeho času přiletěl Carter s osvobozeným Gomesem do Bostonu. Gomesova matka Jacqueline McCarthyová, která přijela uvítat syna s rodinou a přáteli na letiště, prohlásila, že cítí radost a vděčnost.

Soukromá mise Jimmyho Cartera byla úspěšná. Možná i proto, že Pchjongjang dopředu oznámil, že Gomese propustí, pokud si pro něj bývalý americký prezident osobně přiletí. Záběry s očividně šťastným 31letým Američanem může i tak severokorejský režim vydávat za gesto dobré vůle.

Zprávy severokorejské televize KRT:

„Jeho propuštění je manifestací naší mírumilovné politiky. KLDR také vyzvala k obnovení šestistranných rozhovorů o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova.“

Video Carterova mise bude zřejmě úspěšná
video

Carterova mise bude zřejmě úspěšná

Carterova mise bude zřejmě úspěšná

S6, 27.08.2010

Reportáž Bohumila Vostala

„Vážíme si humanitární práce bývalého prezidenta Cartera a vítáme rozhodnutí Severní Koreje udělit panu Gomesovi speciální amnestii a dovolit mu návrat do Spojených států,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley. Zdůraznil však, že Carterova cesta byla soukromou, humanitární a neoficiální misí. Mluvčí Carterova střediska v Atlantě Deanna Congileová zdůraznila, že severokorejský vůdce Kim Čong-il udělil Gomesovi milost na Carterovu žádost.

Carter ale v Pchjongjangu nejednal jen o svobodě pro náboženského aktivistu, který nelegálně překročil severokorejskou hranici. Setkal se i s mužem číslo dvě v hierarchii KLDR Kim Jong-namem, šéfem stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění. Carter od něj údajně dostal příslib, že se režim vrátí k šestistranným rozhovorům o jaderném odzbrojení.

KLDR rozhovory bojkotuje už skoro dva roky. A napětí vyhrotil severokorejský jaderný test v květnu 2009. Následovaly nové sankce OSN. Další olej přililo do ohně sporů potopení jihokorejské vojenské fregaty letos v březnu. Vyšetřování ukázalo, že za smrt 46 námořníků mohlo severokorejské torpédo. Pchjongjang to odmítá a Soul zase nechce zasednout k jednacímu stolu, dokud se KLDR neomluví.

Pchjongjang ale nevydal Gomese Carterovi zadarmo. Exprezident musel snést potupu, že se s ním nejvyšší vůdce Kim Čong-il osobně nesešel. Místo toho svým speciálním vlakem odjel na utajovanou návštěvu Číny, kde hledá podporu pro nástupnictví svého syna a finanční i hospodářskou pomoc. Podle všeho s sebou vzal i nejmladšího syna Kim Čong-una, aby ho představil jako svého nástupce. Zdraví se mu podle spekulací zhoršuje a před zářijovým komunistickým sjezdem chce mít jistotu, že jeho syn bude mít podporu Pekingu.

KLDR nutně potřebuje humanitární pomoc pro oběti záplav. I proto povolil Pchjongjang vstup třinácti jihokorejských kamionů s tou nejnutnější pomocí.