Oslavy založení Solidarity ve stínu vnitřních rozporů

Gdaňsk (Polsko) – V polském Gdaňsku dnes vyvrcholily oslavy 30. výročí založení nezávislého odborového svazu Solidarita, který vedl Poláky v boji proti komunismu. Oslavy ale ukázaly, jak je polská společnost rozdělená. Svědčí o tom nejen to, že vůbec nepřišel legendární vůdce Solidarity Lech Walesa, ale také osobní útoky mezi současnými politiky. Walesa dnes shodou okolností také prohrál soudní spor s novinářem, který ho nařkl z donášení pro komunistickou státní bezpečnost.

Dnes v poledne se u gdaňské loděnice při příležitosti výročí uskutečnila mše před památníkem padlým pracovníkům loděnice. Arcibiskup Slawoj Leszek Glódź vyzval odboráře i politiky k překonání konfliktů z minulosti.

Současné vedení Solidarity se ostře postavilo proti neoliberálnímu proudu, jenž představuje nynější polský premiér Donald Tusk nebo prezident Bronislaw Komorowski, kteří také vzešli ze Solidarity. Ti to pocítili v pondělí večer na slavnostním sjezdu odborového hnutí v Gdyni, kde je delegáti vypískali. Solidarita vládě vytýká neoliberální hospodářskou politiku, která prý měla za důsledek odbourání pracovních míst a zavírání loděnic. Naopak hlasitě delegáti tleskali vůdci národně-konzervativní opozice Jaroslawu Kaczyńskému. Solidarita také letos v létě Kaczyńského podporovala v jeho souboji s Komorowským o prezidentský post.

Video Rozhovor s Jiřinou Šiklovou
video

Rozhovor s Jiřinou Šiklovou

Mnozí spoluorganizátoři stávek v polských loděnicích z roku 1980 dnes označili pondělní události za blamáž. Maršálek Senátu Bogdan Borusewicz řekl, že v Gdyni prožil „hodinu nenávisti“. V srpnu 1980 Borusewicz patřil vedle Walesy k úzkému kruhu kritiků režimu. Jak má mít svět k Solidaritě úctu, když si Poláci sami neváží své minulosti, komentoval dnes Tusk pondělní incident.

Dnes večer bylo v Gdaňsku na programu veřejné představení, jehož autorem je americký divadelní režisér Robert Wilson. Mezi hosty byli očekáváni Walesa, Komorowski, Tusk i Borusewicz.

Někdejší vůdce Solidarity a porevoluční polský prezident Lech Walesa se většiny letošních oslav jubilea demonstrativně nezúčastnil. Současnému odborovému hnutí, jehož řady opustil před čtyřmi lety, vytýká, že se vměšuje do mocenského boje. Walesa shodou okolností právě dnes prohrál spor kvůli údajné pomluvě s bývalým spoluorganizátorem stávek, novinářem Krzysztofem Wyszkowským, jenž někdejšího předáka před pěti lety v televizním přenosu nařkl ze spolupráce se státní bezpečností. Gdaňský soud se přiklonil na stranu žalovaného, neboť právo novináře na svobodu vyjadřování prý má větší váhu a Wyszkowski nepoškodil Walesova práva.