Írán propustí vězněnou Američanku. Chce ale milionovou kauci

Teherán - Írán je připraven propustit zadržovanou Američanku Sarah Shourdovou na kauci, která v přepočtu činí téměř 10 milionů korun. S odvoláním na íránskou prokuraturu o tom informovala agentura AFP. Shourdová je od loňska v Íránu zadržovaná spolu s dalšími dvěma krajany za údajné nedovolené překročení státní hranice a Írán chce trojici postavit před soud za špionáž.

Shourdová, která je zřejmě vážně nemocná, měla být podle původního oznámení propuštěna v sobotu v gestu dobré vůle. Íránci oznámili, že to bude v rámci muslimského svátku ukončení půstu po postním měsíci ramadánu. Propuštění podporoval i prezident Mahmúd Ahmadínežád.

„Co se týče zadržované ženy, bude propuštěna, jakmile zaplatí kauci pět miliard ríjálů. Bude moci opustit Írán. Další dva zadržení Američané zůstanou ve vězení,“ řekl dnes teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí. Podle rodiny má jednatřicetiletá žena vážné zdravotní problémy a Íránci ji neléčí. Údajně jde o nálezy, které mohou vést k vývinu rakoviny.

O prvním záměru propustit Američanku informovala íránská mise při OSN, ale Dolatabádí to velmi rychle zamítl. Sdělil, že není možné ženu propustit bez řádného soudního řízení. Analytici to interpretovali jako projev boje mezi různými křídly íránské konzervativní mocenské garnitury.

Propuštění Američanky má vylepšit obraz Íránu ve světě

Ahmadínežád prý chtěl případu využít jako demonstrace vstřícnosti a spravedlivého postoje vůči ženám v době, kdy se svět rozhořčuje nad trestem smrti za cizoložství pro Íránku Sakíne Aštíaníovou. Prokuratura a soudní systém je ale v rukou jeho kritiků, kteří prý si nepřáli být v záležitosti Shourdové obejiti.

Shourdová, Shane Bauer a Josh Fattal byli loni v červenci zadrženi na irácko-íránské hranici a obviněni za nedovolený vstup do Íránu a za špionáž. Všichni to popírají a tvrdí, že byli na turistické výpravě v iráckém Kurdistánu a pokud hranici překročili, pak nevědomky, jelikož je špatně značená. V květnu Írán umožnil matkám zadržených přijet do Teheránu a s dětmi se setkat.

Sakiné Mohammadí Aštiáníová
Zdroj: BBC