Šéf NATO není nadšen stahováním českých vojáků z Kosova

Brusel – Šéf Severoatlantické aliance (NATO) Anders Fogh Rasmussen není příliš nadšen z plánu stahování českých vojáků z Kosova. Naopak vítá zprávu o navýšení českého kontingentu v Afghánistánu. Po informační schůzce s generálním tajemníkem NATO to řekl český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Zatím však není jasné, o kolik vojáků by se počet vojáků v Afghánistánu měl navýšit.

„Byl poněkud nešťastný z toho, což budeme muset dělat z rozpočtových důvodů, že zmenšíme naši přítomnost v Kosovu,“ přiblížil český ministr debatu s Rasmussenem, který před novináře nepřišel. „To je nevyhnutelné,“ dodal o plánu stahovat vojáky ze sil KFOR. „NATO mělo připravené postupné snižování, my budeme muset to asi udělat rychleji,“ dodal.

O posílení kontingentu v Afghánistánu hovořil nedávno ministr obrany Alexandr Vondra, který předloží zřejmě ještě v září či počátkem října vládě materiál o změnách v misích. Obsahovat by měl i to, že počet českých vojáků v Kosovu by se měl brzy snížit na devět desítek.

„Některé země z Kosova odcházejí úplně, některé na přechodnou dobu,“ poznamenal ministr obrany Vondra před několika dny. Je podle něj jasné, že v zemi už není potřeba tak rozsáhlý český kontingent. V současnosti tam v misi KFOR působí okolo 500 českých vojáků. „Té práce už není zdaleka tolik, co bylo před dvěma či třemi lety,“ řekl Vondra.