FBI odtajnil výslechy Iráčanů, včetně diplomata vyhoštěného z ČR

Washington - Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn nejspíš nespolupracoval s al-Káidou. Vyplývá to z čerstvě odtajněných výslechů některých představitelů někdejšího iráckého režimu, které zveřejnila FBI. Výpovědi mimo jiné obsahují slova bývalého iráckého ministra zahraničí Táriqa Azíze. Ten uvedl, že Saddám islamistům nevěřil. Jejich útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzánii z roku 1998 ho prý ale potěšily.

„Saddám islamistům nevěřil,“ řekl americkým vyšetřovatelům Azíz při výslechu v červnu 2004. Islámské extremisty irácký prezident kritizoval jako pokrytce a oportunisty. V Azízově přítomnosti se prý o Usámovi bin Ládinovi nikdy nevyjádřil jinak než negativně.

Teroristické útoky na americká velvyslanectví v Tanzanii a v Keni v roce 1998 Saddáma nicméně „potěšily“ a Al-Káidu jako organizaci považoval podle Azíze za efektivní.

Mezi záznamy je i výpověď špiona působícího v Praze

Záznamy také obsahují výpovědi špiona Ibráhíma Sámira Aního, který do svého vyhoštění v roce 2001 působil na iráckém velvyslanectví v Praze. Aního podle agentury AP vyslýchala v červnu 2004. Irácký špion byl z Česka vyhoštěn v dubnu 2001, tedy ještě před teroristickými útoky al-Káidy na cíle v USA. Stalo se tak několik týdnů po jeho údajném setkání s jedním z osnovatelů útoků na New York a Washington Muhammadem Attou.

V době Aního vyhoštění se hovořilo o tom, že možná připravoval útok na Rádio Svobodná Evropa, jehož pražské sídlo fotografoval. O setkání Aního a Atty v Praze informoval poprvé veřejnost v říjnu 2001 tehdejší český ministr vnitra Stanislav Gross. Aní ale tvrzení o své schůzce s Attou opakovaně odmítal a popřel je i při výslechu, který byl nyní odtajněn. Vypověděl, že o bin Ládinovi do útoku na newyorské Světové obchodní centrum 11. září 2001 neslyšel. Za „směšnou“ označil představu, že by se irácká špionáž zapletla s al-Káidou nebo s jordánským teroristou abú Músou Zarkávím, na kterého byl konkrétně dotázán.