Dzurinda míří do Maďarska s prázdnýma rukama

Bratislava - Slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda se vydává na diplomatickou misi do Maďarska. I po změně slovenské vlády zůstávají vztahy obou států napjaté. I proto, že se koalici zatím nepodařilo prosadit zmírnění novel jazykového zákona nebo maďarského zákona o občanství. Měla to být mise s velkým M. Podle původního plánu měl Mikuláš Dzurinda jet do Budapešti s novelami sporných zákonů. Místo toho přijíždí doslova s prázdnýma rukama.

Přestože jak sporný zákon o občanství, tak zákon jazykový vládní koalice zmírnila, parlament je smetl se stolu. I kdyby ale prošly, například pokuty za porušování jazykového zákona by zůstaly i v přepracované verzi. Jen by se snížily na polovinu.

László Solymos, šéf poslaneckého klubu Most:

„Tento zákon je a priori zlý. Náš základní postoj je, že by měl být zrušený, ale momentálně na to bohužel není politická vůle.“

Video Dzurinda jede do Budapeště
video

Dzurinda jede do Budapeště

Jazykový zákon začal na Slovensku platit od 1. září a například nařizuje, že na všech úřadech se musí mluvit slovensky. V zemi žije přitom asi půl milionu Maďarů. Podobně kontroverzním se stal i zákon o občanství. Ten je jakousi odvetou na ten maďarský, který umožňuje zahraničním Maďarům získat v podstatě dvojí občanství pouze na základě maďarského původu a znalosti maďarštiny. Slovenští poslanci proto přijali vlastní novelu, která naopak umožňuje držitele dvojího občanství připravit o to slovenské.