Druidové mohou v Británii „oficiálně“ věřit v přírodní síly

Londýn – Ve Velké Británii mají další oficiální náboženství. Jde o druidismus, který vychází z tradic keltských kněží a na Britských ostrovech má asi deset tisíc vyznavačů. Vládní komise pro registraci dobročinných organizací ho postavila na roveň třeba křesťanství. Druidové věří v přírodní síly a kromě charity se také zaměřují na ochranu životního prostředí. U Stonehenge se jako dnes druidové scházeli už před tisíci lety. Těmito oslavami slunovratu na místech spojených s předkřesťanskými kulty se vepsali do povědomí laiků.

Druidové se vracejí ke kořenům

Vyznavač druidismu

„Shromáždili jsme se tu, abychom oslavili narození nejdelšího dne.“

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

První Druidové pocházejí už ze starověkého Irska a Velké Británie. Tehdy to byli šamani starých Keltů. Pak se ale vyznání rozšířilo i do Francie. Nástup křesťanství ho však z velké části vymazal. Druidové nemají jediného boha, ale věří, že na zemi, ve vodě nebo třeba v přírodních silách žijí duchové. „Druidismus je původní náboženství Britských ostrovů. Není to něco nového. Naopak, vracíme se ke kořenům,“ vypráví o historii Arthur Pendragon z Rady britských druidských řádů.

Britské vládní komisi pro registraci dobročinných organizací však trvalo čtyři roky, aby zjistila, že jde o plnohodnotné náboženství. Nakonec ale dospěla k tomu, že druidové vyznávají ucelené a vážně míněné spirituální názory, které poskytují etický rámec pro dobročinnost. Šíření druidismu je tak podle komise ve veřejném zájmu. „Víra v nejvyšší bytost nebo bytí je dostatečně silně zastoupená na to, aby tato skupina získala statut náboženství pro účely zákona o dobročinné činnosti,“ říká rozhodnutí britské Komise pro dobročinné organizace.

Phil Ryder z Druid Network

„Je to hezký pocit, že naši víru stát uznává. Budeme mít třeba slevu na daních, ale důležitější je, že se s oficiálním posvěcením státu zjednoduší organizace naší charitativní činnosti.“

Druidismus, stejně jako východní a alternativní duchovní směry, se ocitl na výsluní zájmu v šedesátých letech minulého století, podle jeho představitelů ale zájemců o harmonické soužití s přírodou dnes opět přibývá. Klasická náboženství totiž podle odborníků prožívají krizi.