V Pákistánu se cvičí radikální muslimové na útoky v Evropě

Islámábád - V severozápadním Pákistánu se podle všeho desítky radikálních muslimů, kteří jsou občany některých evropských zemí, vycvičují na mise, které mohou zahrnovat teroristické útoky v evropských metropolích. S odvoláním na pákistánské a západní představitele zpravodajských služeb to dnes uvedla agentura AP. Podle některých představitelů je na seznamu terčů možných atentátů například Eiffelova věž či hlavní nádraží v Berlíně.

Mezinárodní teroristická síť al-Káida se obrací na podobné extrémisty pro přípravu atentátů v Evropě, protože tito lidé se mohou volně pohybovat po starém kontinentu a jeho městech, vysvětlily zdroje. Tito radikálové jsou často pákistánského původu a mají vztahy k Británii a dalším evropským zemím. Na kmenových územích Pákistánu, nad kterými ústřední moc nemá plnou kontrolu, se v táborech islámských radikálů vycvičují také Čečenci, Uzbekové, Arabové a Turci, mezi kterými se ocitl i bývalý pilot stíhaček turecké armády. „To vám ukazuje, že někteří lidé, kteří sem přicházejí, mají dobré vzdělání,“ citovala AP vysokého představitele pákistánských tajných služeb ISI.

Americké ministerstvo zahraničí v neděli varovalo své občany cestující do Evropy před možnými teroristickými útoky. Američané mají být opatrní především při návštěvách veřejných míst. Česko už oznámilo, že přijalo preventivní bezpečnostní opatření, například na letišti Praha-Ruzyně. Hrozba se nicméně podle ministerstva vnitra ani policie Česka přímo netýká. Varování pro své občany ve Francii a v Německu vydala i britská vláda. Zvýšila přitom stupeň teroristické hrozby z „obecného“ na „vysoký“.

Americké varování je obecné a nezmiňuje žádnou zemi. Varuje před činností sítě al-Káida a příbuznými organizacemi, které prý dál plánují útoky v Evropě. Americká televizní stanice Fox News s odvoláním na nejmenované představitele západních tajných služeb uvedla, že existuje seznam terčů možných atentátů. Kromě jiných míst je na něm prý například luxusní hotel Adlon v Berlíně, televizní věž na berlínském náměstí Alexanderplatz a pařížská katedrála Notre-Dame. O seznamu podle zdrojů informoval jistý německo-pákistánský občan, který byl vyslýchán americkými vojáky v Afghánistánu.

Bojovníci al-Káidy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24