Ve středu má český ministr především zájem se dozvědět, jaká je představa americké vládní politiky v Evropě, ve vztahu k NATO nebo k Rusku. Z bilaterálních otázek se jednání dotknou například nutného amerického souhlasu s exportem českých bitevníků L-159, v nichž jsou součástky z USA. Ministr zmíní i české plány na zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu a na přetřes zřejmě přijde také otázka dlouho chybějícího amerického velvyslance v Praze. Na pořadu jednání by měla být také hospodářská spolupráce obou zemí, zejména v souvislosti s chystaným tendrem na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.
Karel Schwarzenberg o dopise Hillary Clintonové:
„Nastínil jsem tam věci, o kterých bych rád jednal, aby krátký čas, který pro mne (Clintonová) bude mít, byl dobře využitý.“
Český ministr dnes zahájil dvoudenní pracovní návštěvu Spojených států. Před středečním jednáním s Clintonovou měl setkání se zástupci amerických politologických institutů, takzvaných think tanků, které poskytují názorové zázemí americké politice.
Na závěr americké návštěvy se pak český ministr ve středu zúčastní koncertu v sále prestižního střediska Kennedy Center. Vyprodané představení Defiant Requiem: Verdi at Terezín líčí příběh židovských vězňů z koncentračního tábora v Terezíně, kteří tam šestnáctkrát zahráli Requiem slavného italského skladatele.