Kyrgyzstán čekají složitá povolební jednání

Biškek - Těsným výsledkem skončily přelomové nedělní parlamentní volby v Kyrgyzstánu. V parlamentu bude pravděpodobně zastoupeno pět politických stran, žádná z nich ale nezískala většinu. Zvítězila strana kyrgyzských nacionalistů Ata-Žurt (Země otců), která je v opozici k prozatímní vládě. Ze sečtených 93 procent hlasů má 8,6 procenta a měla by mít ve stodvacetičlenném jednokomorovém parlamentu 29 poslanců. Politici, pozorovatelé i kyrgyzská média se shodují v názoru, že průběh voleb byl čestný a demokratický.

Na druhém místě skončila sociální demokracie s 8,1 procenta, třetí je se 7,4 procenta hlasů politická strana Ar-Namys (Důstojnost). Poslanecká křesla ještě získaly strana Republika vedená vlivným podnikatelem Omurbekem Babanovem a prozápadněji orientovaná Socialistická strana Ata-Meken. Volební účast přesáhla 56 procent.

0Janez Lenarčič, šéf pozorovatelské mise OBSE:

"Je velmi důležité, že všichni tyto výsledky voleb respektují. Je důležité pro tuto zemi, kterou nedávno otřáslo násilí, že všechno proběhlo hladce a v míru."
Video Volby v Kyrgyzstánu skončily těsným výsledkem
video

Volby v Kyrgyzstánu skončily těsným výsledkem

Podle mezinárodních pozorovatelů proběhly volby bez incidentů. Prezidentka Roza Otunbajevová označila v prvním povolebním projevu hlasování za projev odpovědného přístupu občanů k prvním svobodným a demokratickým volbám. „Všichni Kyrgyzstánci ve městech i na venkově mohli přijít do volebních místností, aby bez nátlaku, diktátu a machinací mohli hlasovat pro ty strany, které mohou hájit jejich zájmy,“ řekla prezidentka.

Podle shodných názorů kyrgyzského tisku čeká zemi komplikované povolební jednání o koaliční vládě. Všech pět politických stran, které se do parlamentu dostaly, získalo mezi 19 a 29 poslaneckými místy.

Kdo očekával vítězné tažení kyrgyzských reformátorů, musí být podle kyrgyzských médií zklamán. Ata-Žurt sdružuje řadu stoupenců svrženého režimu Kurmanbeka Bakijeva a hlásá ideje kyrgyzského nacionalismu. Ve volbách uspěla i strana Ar-Namys bývalého kyrgyzského premiéra Felixe Kulova, která samu myšlenku parlamentní demokracie odmítá a prosazuje silnou prezidentskou správu podle ruského modelu. Sociální demokracie a strana Ata-Meken, v jejichž čele stojí protagonisté dubnového povstání proti Bakijevovi, získaly ve stodvacetičlenném parlamentu dohromady jen 45 hlasů.

Silnou podporu bude mít v budoucím parlamentu myšlenka těsné spolupráce s Ruskem. Velký počet poslanců napříč politickými stranami podle zpravodajského serveru Vesti.kg spoléhá na Moskvu jako na záruku kyrgyzské stability. Pro Spojené státy prý bude nejspíš platit opak. „Vyhlídky americké vojenské základny v Manasu se po volbách značně zhrošily,“ soudí analytik Kirill Lucjuk.