Google začal testovat auta bez řidiče

Washington - Americká internetová společnost Google testuje na silnicích automobily bez řidiče. Tyto automatické vozy využívají videokamery, radarové senzory a laserové dálkoměry ke sledování okolní dopravy a podrobné mapy k navigaci. Automobily již na kalifornských silnicích, včetně dálnic a rušných městských ulic, najezdily celkem přes 225 tisíc kilometrů bez výraznější lidské intervence. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

„Naším cílem je předcházet dopravním nehodám, uvolnit lidem čas a snížit emise zásadní změnou používání automobilů,“ uvedla společnost Google. Podle listu New York Times jsou automatické vozy bezpečnější, protože reagují rychleji než lidi. Firma nicméně upozornila, že v testovaných vozech vždy sedí člověk jako záložní řidič.

Projekt se podle firmy nachází hluboko v experimentální fázi a je pouze „letmým pohledem“ na to, jak by mohla doprava vypadat v budoucnosti. Společnost naznačila svůj zájem o automobilové technologie již dříve. „Vaše auto by mělo řídit samo,“ prohlásil její generální ředitel Eric Schmidt koncem září na technologické konferenci.

Inteligentní auto bez řidiče zkoušeli před několika dny také vývojáři v ulicích německého Braunschweigu. Upravený Passat, přezdívaný Leonie, podle organizátorů testu neměl při jízdě po městě žádné potíže. Systémy, které auto ovládaly, vyvinuly týmy z Technické univerzity v Braunschweigu a Dolnosaského výzkumného centra automobilové techniky.