Mečiar chystá publikaci neznámých rozhovorů o dělení ČSFR

Praha/Bratislava – Bývalý slovenský premiér a nejvýraznější postava slovenské politiky 90. let Vladimír Mečiar chystá publikaci svých politických pamětí. Součástí připravovaných memoárů mají být i dosud nezveřejněné rozhovory z časů dělení Československa. Lídr L’S – HZDS se tak podle vlastních slov snaží napravit pokřivený obraz o celé historické události, který měl vzejít již ze samotné interpretace účastníků tehdejších jednání.

„Řeším otázky vypovědění historické pravdy o sobě i Slovensku, protože to, co bylo v médiích slyšet ať už ze slovenské, či z české strany byla strašná historická lež, která se pomalu stává pravdou a je třeba ji napravit,“ uvedl Mečiar v Interview ČT24. „Jsem jediný svědek mnohých událostí, a když budu mlčet, tak se o nich nikdo nedozví. Když nenapíšu pravdu tak, jak byla, zůstane se mnou navždy pochovaná.“

Nahrávky vznikly kvůli hrozbě dezinterpretace

Interview ČT24

Součástí pamětí má být i přepis rozhovorů o dělení federace, který vychází ze zvukového záznamu tehdejších debat. K němu Mečiar přistoupil v reakci na první kolo jednání, jejichž následný výklad oběma delegacemi podle slovenského lídra neodpovídal realitě.

„Dohodli jsme se, že další kola bude možné nahrávat, aby se zabránilo dezinterpretacím, s tím, že záznamy budu vlastnit. Před pár lety jsem se zeptal, zda je čas na zveřejnění, a dostal jsem odpověď, že je třeba ještě počkat,“ řekl Mečiar v ČT24. Před nahráváním se česká a slovenská strana dohodly, že Mečiar záznamy nikdy nezneužije. Necelých dvacet let od rozpadu ČSFR podle jejich majitele nazrál čas, aby se veřejnost dosud nezveřejněné informace dozvěděla.

Nahrávky, které Mečiar vlastní, zachycují jak jednání delegací v plénu, tak rozhovory mezi čtyřma očima. Materiály by podle Mečiara měly prokázat, „jaká byla stanoviska delegací, kdo co rozhodl, kde byly kořeny toho, že vztahy vyústily do vzniku dvou samostatných států, a jaké byly mechanismy, které se při tom nastavovaly.“

Táhněte pryč, popisuje dělení federace Mečiar

Podle slovenského expremiéra by paměti také měly prokázat, že na straně Česka byl stejný zájem o rozdělení republiky jako na straně Slovenska, a vyvrátit tak představu, že o rozpad ČSR usilovali hlavně Slováci. „Rozmlouval jsem se všemi parlamentními i vážnějšími neparlamentními stranami České republiky. Odpověď všech z nich bez rozdílu – i sociálních demokratů, kteří to dnes popírají – byla: 'Ať už jste pryč, táhněte, ať jsou dráty natažené, ať už je s vámi pokoj.' Nějaká zdvořilost, jak dnes říkají, tam nebyla,“ řekl k dělení země Mečiar.

Jak informoval již minulý měsíc slovenský tisk, první díl memoárů by se měl jmenovat Socialismus – cesta, nebo omyl. Sám autor k chystané knize dodal, že o ni seriózní zájem jeví více česká média a společnost než ta slovenská. Zatím však není jasné, kdy by měla kniha vyjít.

Vladimír Mečiar o dělení Československa

„Interpretace, že jsme s Václavem Klausem dělili republiku, je nepřesná. My jsme přišli do určitých podmínek a museli je vyřešit v zájmu Čechů a Slováků. Pod stromem (u brněnské vily Tugendhat) jsme řešili, jak zabránit tomu, aby tu nevznikl konflikt a nedorozumění. Co jsme dokázali, byl neopakovatelný unikát.“

„Forma státoprávního uspořádání jako společného státu splnila svou funkci, vyčerpala to, co mohla dát jednomu i druhému národu.“

„Na slovenské straně bylo zakládání státu mimořádně obtížné. Šli jsme do mnohých neznámých. Slovensko nemělo vybudovanou soustavu státních orgánů, nemělo dlouhou tradici samostatného státu. Nebyly statistiky o tom, jak bychom dokázali ekonomicky obstát. Chyběla banka, šli jsme do jiného typu hospodářské politiky. Proto i při našich diskusích byli lidé, kteří pochybovali.“