Výbuch v čínském dole: 21 mrtvých, 16 zavalených

Peking - Výbuch plynu v dole v centrální čínské provincii Che-nan dnes zabil nejméně 21 horníků. Minimálně 16 dalších zůstalo v podzemí uvězněno. Z dolu se podařilo zavčas utéct 239 mužům. Zatím není jasné, jak hluboko uvěznění horníci jsou. Na místě pracuje 70 záchranářů. Práci jim ale ztěžuje vysoká koncentrace plynu a výbuchem uvolněná hornina. K neštěstí došlo v šest hodin ráno místního času, tedy o půlnoci středoevropského času. Důl patří státní společnosti Pching-ťü Coal & Electric Co. Ltd. a nachází se zhruba 700 kilometrů od Pekingu.

Exploze nastala ve chvíli, kdy horníci vrtali náhradní otvor, aby snížili rostoucí tlak plynu. Podle čínských zdrojů koncentrace plynu v dole mnohonásobně převyšuje povolené limity. Podařilo se zjistit, kde jsou těla 21 mrtvých, a záchranáři se k nim pokoušejí dostat.

Letos se podařilo dostat v Číně ze zatopeného dolu v provincii Šan-si 115 horníků. Přežili týden v podzemí bez zásob a odkázaní na konzumaci stromové kůry, papíru i uhlí. Aby neutonuli ve spánku, přivazovali se k bednění šachty.

Čínské doly jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě. Loni při důlních haváriích přišlo o život přes 2 600 lidí, přičemž tento počet je považován ještě za podceněný, protože v mnoha malých soukromých dolech jsou nehody utajovány, aby úřady provoz neuzavřely.

Státní orgány jen za letošek uzavřely přes 1 600 malých, vesměs ilegálních dolů ve snaze zvýšit standardy bezpečnosti. Příliš to ale nepomohlo, za uzavřené doly jsou často otevírány jiné, se stejně primitivní úrovní bezpečnosti. Tento měsíc proto státní orgány přijaly opatření jiného druhu: nařídily, že majitelé nebo šéfové soukromých dolů jsou povinni fárat s horníky do podzemí. Kdo to neučiní, bude přísně potrestán. Úřady od toho očekávají, že bossové budou více dbát o bezpečnost dolů, když budou povinni v nich pobývat.

Čínští záchranáři
Čínští záchranáři