„Tuzemský terorismus je vážnou hrozbou a dnešní uznání viny stvrzuje naše odhodlání dělat vše, co můžeme, abychom před ním bránili,“ prohlásil po oznámení rozsudku manhattanský státní zástupce Preet Bharara. Hlavní obžalovaný James Cromitie byl obviněn z toho, že s placeným informátorem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kterého potkal v mešitě v severní části New Yorku, spřádal teroristické plány.
Cromitie také naverboval tři další obžalované - Laguerrea Payena, Ontaa Williamse a Davida Williamse. Informátor FBI, který muže přesvědčil, že je teroristou, při plánování útoků pořídil stovky hodin záznamů, které soud během osmitýdenního procesu vyslechl. Obhajoba se své klienty hlásící se k islámu snažila bránit tvrzením, že na ně vláda nalíčila past a že hlavní podíl na organizaci měl placený informátor.
Tato argumentace však nepřesvědčila porotu, která dva muže shledala vinnými v sedmi a dva ve všech osmi bodech obžaloby, včetně spiknutí s cílem použít zbraně hromadného ničení a spiknutí s cílem získat a použít protiletadlové střely. Vůdce skupiny Cromitie, který se chtěl přidat k džihádu, byl prý motivován zejména antisemitismem.
FBI muže ve věku mezi 29 a 44 lety zatkla v květnu 2009, když u jedné ze synagog v newyorském Bronxu zaparkovali auta, o kterých se domnívali, že v nich jsou výbušniny. Později se čtveřice chystala pomocí raket země-vzduch sestřelit letadla americké armády poblíž základny v Newburghu ve státě New York.