Pobřeží slonoviny volí prezidenta, v zemi hrozí násilí

Burundi - Západoafrické Pobřeží slonoviny volí nového prezidenta. Kvůli obavám z násilí dohlíží na hlasování osm tisíc vojáků mírových sil a 1500 policistů. Současný prezident Laurent Gbagbo se utká v prvním kole s dalšími třinácti kandidáty. Volby se měly uskutečnit již v roce 2005 po vypršení pětiletého mandátu současného prezidenta, byly ale šestkrát odloženy. Země se zmítá v politické krizi a od občanské války v roce 2003 je rozdělená. Jižní část kontroluje vláda, sever povstalci.

Obyvatelé si po deseti letech politické krize od voleb slibují stabilizaci poměrů a sjednocení země, která je největším světovým pěstitelem kakaa. Volby ale mohou rozpoutat novou sérii nepokojů. Sever země totiž ovládají ozbrojení bývalí povstalci a západ vlivné milice. Nikdo z ozbrojenců přitom nechce přijít o své postavení. „Ze situace v zemi jsme unavení. Ať někdo vyhraje a ať můžeme postoupit dál,“ řekl agentuře AFP ve frontě před volební místností na jihu hlavního města Abidžanu třicetiletý Oumarou Kouyaté.

Podle agentur lze mezi kandidáty čekat napínavý souboj. O nejvyšší úřad se uchází 14 osob včetně současného prezidenta Laurenta Gbagba a dalších dvou politických prominentů, kteří poprvé kandidují proti sobě. Pětašedesátiletý Gbagbo je u moci od roku 2000. V roce 2002 přestál pokus o převrat, který v bývalé francouzské kolonii rozpoutal čtyřměsíční občanský konflikt. Volební místnosti se otevřely v 07:00 místního času. Hlasovat mohou lidé následujících deset hodin.

Video Telefonát Markéty Kutilové
video

Telefonát Markéty Kutilové

Výsledky by měly být známy ve středu. Pokud nikdo nezíská víc než polovinu hlasů, utkají se dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů ve druhém kole 28. listopadu.