Papež vyzval k oživení křesťanských kořenů

Santiago de Compostela (Španělsko) - Papež Benedikt XVI. zahájil dnes dvoudenní návštěvu Španělska výzvou k oživení křesťanských kořenů v Evropě a k tomu, aby si víra a ateismus vycházely vstříc bez konfrontace. Ve španělském Santiagu de Compostela, kam zamířil v rámci letošního jubilejního roku svatého Jakuba, tedy španělsky Santiaga, jej uvítaly tisíce lidí. Na svém odpoledním kázání vyzval Evropany, aby se otevřeli Bohu a označil za „tragédii“ vývoj, kdy na starém kontinentu od 19. století sílila antiklerikální a ateistická hnutí. Novinářům podle španělského deníku El País řekl, že víra se musí obnovit, a reagovat tak na světskost, jaká „existuje ve Francii a v České republice, ale také ve Španělsku“.

 

Papež cestou do Španělska prohlásil před novináři, že střetnutí mezi „vírou a modernitou“ je v této zemi „velmi živé“. Vyzval proto k tomu, aby si víra a nevíra vycházely vstříc a vyhýbaly se konfrontaci. V Santiagu pak pronesl projev, ve kterém vyzval k oživení „křesťanských kořenů“ ve Španělsku a zbytku Evropy. „Vyzývám Španělsko a Evropu, aby budovaly svou přítomnost a plánovaly budoucnost na základě autentické pravdy člověka,“ prohlásil papež. Odkázal přitom na podobná slova, která už v roce 1982 pronesl jeho předchůdce Jan Pavel II.

Španělsko a Evropa se nemají zabývat jen lidskými materiálními potřebami, ale také morálními, sociálními, duchovními a církevními," dodal Benedikt XVI. V tradičně katolickém Španělsku je církev na určitém ústupu. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění se k římskokatolické církvi hlásí 73 procent obyvatel, přičemž před osmi lety jich bylo 80 procent. V zemi byly uzákoněny interrupce a manželství mezi homosexuály, což vyvolalo ostrou kritiku církve. Papež se nicméně k těmto záležitostem dnes nevyjadřoval.

„Víru je třeba obnovit, aby čelila hrozbě světskosti, která existuje ve Francii a v České republice, a také ve Španělsku, což je země, v níž je víra doma, kde se uskutečnilo znovuzrození katolicismu ztělesněné svatým Ignácem (z Loyoly) a dalšími postavami,“ cituje El País papeže na svém webu.

Papež Benedikt XVI.:

„Je tragédií, že v Evropě, hlavně v 19. století, se upevnilo a rozšířilo přesvědčení, že Bůh je protivníkem člověka a nepřítelem jeho svobody.“

Prohlásil dále, že myšlenky hájené antiklerikály a ateisty jsou „pokusem očernit opravdovou biblickou víru“. Obrátil se zejména na mladé lidi, aby odmítli „egoistické a krátkozraké myšlení, které je jim často nabízeno“.

Zítra papež vysvětí chrám Sagrada Familia v Barceloně

Přímo v Santiagu de Compostela čekaly na papeže od pátku tisíce lidí, zejména poutníků i z dalších zemí, aby ho mohli hned ráno uvítat. V neděli se papež přemístí do Barcelony, kde během mše vysvětí chrám La Sagrada Familia vyprojektovaný Antoniem Gaudím. Architekt by v rámci běžícího beatifikačního procesu měl být v budoucnu prohlášen za svatého.

Proti papeži a církvi hodlají ve městě demonstrovat v neděli homosexuálové, feministky a obhájci odluky církve od státu. Na programu cesty je i setkání s představiteli země, španělským královským párem, premiérem Josém Luisem Zapaterem i předákem opozice Marianem Rajoyem.

Španělský princ Filip s papežem Benediktem XVI.
Španělský princ Filip s papežem Benediktem XVI.