Za odhalení ruských špionů v USA mohl zrádce

Moskva - Síť ruských špionů ve Spojených státech, kterou americké úřady rozbily letos v létě, vydala Američanům zrádce z ruské vojenské rozvědky SVR. Vše prý zavinil plukovník Ščerbakov, který v „americké sekci“ SVR měl dlouhá léta na starosti „nelegály“, tedy agenty působící pod falešnou identitou. Uvedl to dnes na základě vlastního pátrání ruský list Kommersant. Zrádci se podařilo uprchnout, ale do konce života se prý bude obávat pomsty.

Americké úřady koncem června zatkly deset ruských špehů, které v červenci na vídeňském letišti vyměnily s Moskvou za čtyři jiné Rusy, již dříve odsouzené za vlastizradu kvůli údajné špionáži pro Západ. Šlo o největší výměnu od konce studené války. Jedenáctému ruskému špionovi, dopadenému na Kypru, se po propuštění na kauci podařilo uprchnout.

Ruské úřady už od začátku aféry neskrývaly, že za odhalením špionů stojí zrádce. „Je to výsledek zrady a zrádci vždy končí špatně, zpravidla začnou pít nebo brát drogy,“ prohlásil premiér Vladimir Putin při setkání s vypovězenými špehy. Jméno zrádce, který síť prozradil, však premiér nevyřkl a úřady je dosud úzkostlivě tají.

Video Za odhalení ruských špionů v USA mohl zrádce
video

Za odhalení ruských špionů v USA mohl zrádce

Rozvědka podle listu nevěnovala pozornost skutečnosti, že Ščerbakovova dcera už dávno žije v USA. „Je divné, proč nikoho nezarazilo, že člověk v takové funkci má příbuznou v zahraničí. Je to jen jedna z mnoha otázek, o kterou se zajímá vyšetřování,“ řekl listu nejmenovaný rozvědčík. SVR prý nezarazilo ani to, že rok před aférou Ščerbakov odmítl povýšení, které by však znamenalo prověrku na detektoru lži. Nejspíše už tehdy spolupracoval s Američany.

Ščerbakovův syn, který pracoval v ruské protidrogové agentuře, podle deníku spěšně odletěl do USA těsně před odhalením ruských „nelegálů“, samotnému Ščerbakovovi se podařilo zběhnout ještě dříve, tři dny před červnovou návštěvou ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v USA. Pak následovalo zatýkání ruských špehů, protože Američané se obávali, že je Moskva stáhne. Zatčení však bylo oznámeno až 28. června, po Medveděvově návratu do vlasti.

V rozvědce budou padat hlavy

Rusko vede rozsáhlé vyšetřování, kterému jsou podrobeni mnozí bývalí i aktivní rozvědčíci. SVR prý čeká stínání mnoha hlav, možná i výměna šéfa Michaila Fradkova za šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Naryškina a sloučení s hlavní tajnou službou FSB. „Fiasko je důvod k zamyšlení,“ nechal se prý slyšet prezident Medveděv, který zřejmě deportované agenty vyznamenal.

Z vyměněných špionů největší věhlas získala ruská „agentka 90-60-90“ Anna Chapmanová, která neopouští titulní strany ruských žurnálů, a ruský vědec Igor Suťagin, který nyní žije v Británii, ale stále touží po návratu do vlasti. Suťagin byl badatelem renomovaného ruského Ústavu pro záležitosti USA a Kanady. V roce 2004 byl odsouzen k 15 letům vězení za údajnou špionáž pro americkou CIA; celkem strávil ve vězení 11 let. Američanům měl předávat informace o ruských jaderných ponorkách a o systémech varování před raketovými útoky. Vinu však do poslední chvíle odmítal, než musel podepsat doznání, aby mohl dostat od prezidenta milost a být vyměněn za ruské agenty.

Anna Chapmanová na obálce časopisu Maxim
Zdroj: ČT24
Autor: www.maximonline.ru