Zemřel „buldozer“ americké diplomacie Richard Holbrooke

Washington - Ve Spojených státech zemřel v 69 letech zvláštní zmocněnec pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke. Skoro půlstoletí působil na různých postech ministerstva zahraničí a vynikal jako vyjednavač. Největším úspěchem jeho kariéry bylo dojednání Daytonských mírových dohod, které v roce 1995 ukončily válku v bývalé Jugoslávii. Obama ho loni jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán, tady už ale mír dojednat nestihl.

Přezdívali mu Buldozer nebo taky Zuřící býk. Neúnavný a tvrdý vyjednavač, ale současně taktní psycholog Richard Holbrooke dosahoval výsledků tam, kde si ostatní už jen beznadějně zoufali. Kdysi řekl, že nemá žádné výčitky kvůli vyjednávání s lidmi, kteří páchají amorální skutky, pokud to poslouží míru.

V roce 1995 Holbrooke pomohl vyjednat dohody, které ukončily válku v Bosně. „Na papíře máme mír. Naším dalším a největším úkolem je to, aby začal fungovat,“ řekl tehdy Holbrooke.

Holbrooke svou diplomatickou kariéru zahájil už v 21 letech, působil nejprve ve Vietnamu, později v Maroku a dalších zemích. Zastával také funkci velvyslance své země při OSN a v Německu. Dvakrát byl tajemníkem ministra zahraničí. Několikrát byl v 90. letech navržen na Nobelovu cenu za mír, mimo jiné společně s někdejším prezidentem Billem Clintonem za mírové úsilí v Bosně. Loni v lednu jej prezident Obama jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán.

Poslední slova: Tu válku v Afghánistánu musíte zastavit!

Za velikou ztrátu označuje Holbrookovu smrt americká diplomacie. „Amerika dnes přišla o jednoho ze svých nejzanícenějších obránců. Byl to skutečný státník,“ řekla dnes americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ta byla jeho osobní přítelkyní.

Holbrookovi se udělalo nevolno právě na schůzce s Clintonovou. Byl převezen do nemocnice, kde zjistili, že má prasklou aortu, o víkendu podstoupil dvě náročné operace. Podle listu The Washington Post Holbrooka operoval pákistánský chirurg. Když diplomata uspávali, obrátil se na lékaře a řekl mu: „Tu válku v Afghánistánu musíte zastavit.“

Holbrookův stav bedlivě sledovali i pákistánský a afghánský prezident. Mluvčí afghánského prezidenta Hamída Karzáího vyzdvihl „ohromnou službu“, kterou svým působením Holbrooke v Afghánistánu vykonal. Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí ho pak označil za „přítele, který uměl snadno získávat důvěru“.

Diplomat byl celkem třikrát ženatý. Z prvního svazku má dva syny. Jeho třetí manželkou byla od května 1995 Kati Martonová.

Barack Obama, americký prezident: „Díky půlstoletí trvající diplomatické Holbrookově službě jsou teď USA i svět bezpečnější.“

Hillary Clintonová, americká ministryně zahraničí: „Velvyslanec Richard Holbrooke byl velikánem diplomatického sboru skoro padesát let. Je prakticky synonymem pro americkou zahraniční politiku tohoto období. Bral na sebe ty nejtěžší úkoly, od Vietnamu přes Balkán až po Afghánistán a Pákistán.“

Bill Clinton, bývalý americký prezident: „Zanícenou prací na frontách války a míru, svobody a útlaku zachraňoval životy i místa a vzkřísil naději nespočetným lidem na celém světě.“

Joe Biden, americký viceprezident: „Byl to neúnavný vyjednavač, houževnatý obhájce amerických zájmů a jeden z nejtalentovanějších diplomatů.“

Catherine Ashtonová, ministryně zahraničí Evropské unie: „Evropa si bude pamatovat jeho historickou roli především díky tomu, že na Balkán vrátil mír.“

Anders Fogh Rasmussen, generální tajemník NATO: „Věděl, že někdy musíme bránit svou bezpečnost i tak, že budeme čelit konfliktům ve vzdálených oblastech.“

Richard Charles Albert Holbrooke

* 24. 4. 1941, † 13. 12. 2010

Pochází z židovské rodiny, která uprchla před nacisty, matka pocházela z Německa, otec z ruské židovské rodiny žijící v Polsku. Vystudoval dějiny, mezinárodní vztahy a němčinu.

Pro ministerstvo zahraničí začal pracovat v roce 1962. O šest let později se účastnil jednání o ukončení války ve Vietnamu. V sedmdesátých letech na čas odešel z diplomacie. K té se vrátil v roce 1977, stal se tajemníkem ministra zahraničí pro východní Asii a Tichomoří. Od poloviny 80. let opět zběhl z diplomacie, když pracoval u investiční banky Lehman Brothers.

Jeho nejzářivější diplomatické mise pak probíhaly v devadesátých letech. Byl vyslancem USA v Německu, byl vedoucím amerického vyjednávacího týmu usilujícího o dosažení míru v bývalé Jugoslávii. Od srpna 1999 do ledna 2001 byl velvyslancem USA při OSN a loni v lednu jej prezident Barack Obama jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán.