Slovensko a Maďarsko dál rozděluje dvojí občanství

Bratislava - Komplikované slovensko-maďarské vztahy nadále zatěžuje sporný zákon, který od příštího roku umožní získat zahraničním Maďarům občanství na základě maďarského původu a znalosti maďarštiny. Bratislava a Budapešť na něj mají odlišné názory, shodli se po dnešním jednání premiéři obou zemí Iveta Radičová a Viktor Orbán. Společnou notu naopak Radičová a Orbán našli ohledně spolupráce v oblasti energetiky.

Radičová uvedla, že existují témata, v nichž Bratislava a Budapešť mohou konstatovat dohodu a shodu. Ale na druhé straně zase „jsou témata, v nichž jsou pozice Maďarské republiky a Slovenské republiky poměrně vzdálené. Je to především téma dvojího občanství, kde jsou postoje a názory Maďarské republiky a Slovenské republiky diametrálně odlišné.“

Kontroverzní zákon schválil maďarský parlament v květnu. V následné reakci slovenští zákonodárci přijali příslušnou novelizaci, která má držitele dvojího občanství připravit o slovenskou státní příslušnost. Tento „odvetný zákon“, který připravila předchozí vláda sociálnědemokratického premiéra Roberta Fica, chce nový kabinet změnit. Dojde k tomu ale nejdřív v únoru.

Video Viktor Orbán na Slovensku
video

Viktor Orbán na Slovensku

Viktor Orbán na Slovensku

14.12.2010, STU

Vstup Olgy Bakové

Maďarský premiér však neodpověděl, zda následně ustoupí také Budapešť. „Myslíme si, že správné bude počkat, než (slovenský) parlament dokončí diskusi, než rozhodne. Pak si zákon prostudujeme a rozhodneme se, zda máme učinit jisté kroky,“ uvedl Orbán.

Orbán navštívil Bratislavu v rámci svého turné po zemích Evropské unie před nadcházejícím předsednictvím Maďarska EU, které začne v lednu. Maďarský premiér se dnes setkal také se zástupci mimoparlamentní Strany maďarské koalice, zastupující zájmy asi půlmilionové maďarské menšiny. Naopak představitele konkurenční strany Most-Híd, která je součástí vládní koalice, obešel.

Viktor Orbán s Ivetou Radičovou
Viktor Orbán s Ivetou Radičovou