„Bohužel pro ty, kteří nám vládnou v naší vlastní zemi, se domnívám, že skutečnost, že nemůžeme svobodně opouštět ostrov, je sama o sobě zcela nezvratným důkazem toho, že se v autokratickém systému této země bohužel vůbec nic nezměnilo,“ okomentoval Fariñas svou neúčast na předávání ceny. Kubánský režim označil za krutý komunismus. Uvedl také, že doufá, že se unie nenechá ošálit vábením, které z Kuby zaznívá.
Kubánský disident Fariñas opakovaně držel protestní hladovku. Za své protirežimní aktivity strávil celkem jedenáct a půl roku ve vězení.
Sacharovova cena
Ocenění pojmenované po zemřelém ruském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi udělují europoslanci každoročně od roku 1988 bojovníkům za svobodu a demokracii.
Jelikož se nemohl dnešního předávání zúčastnit, europoslanci si alespoň poslechli zvukovou nahrávku s jeho vzkazem. V něm Fariñas říká: „Bohužel pro toleranci, která tolik chybí na této planetě zmítající se v křečích, s vámi dnes nemohu být jako zástupce vzdorujícího kubánského lidu a národa, který se již zbavil strachu z režimu totalitní vlády.“
Fariñas není jediným z držitelů Sacharovovy ceny, který si ji nemohl osobně převzít. Stejnou cenu si například nevyzvedla barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij. Čínská vláda se zase postarala o to, aby si letos čínský disident Liou Siao-po nemohl převzít v Oslu Nobelovu cenu míru.