WikiLeaks: Súdánský prezident zpronevěřil miliardy dolarů

Chartúm - Súdánský prezident Umar Bašír byl nařčen, že zpronevěřil až devět miliard dolarů (více než 171 miliard korun) ze státních fondů. Peníze prý převedl na zahraniční účty. Vyplývá to z uniklé pošty amerických diplomatů, kterou průběžně zveřejňuje server WikiLeaks. Z dokumentů tentokrát citoval britský list The Guardian. Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) podle nich americkým činitelům sdělil, že velká část těchto peněz se může skrývat v londýnských bankách. Súdán nařčení odmítá.

Podle žalobce ICC Luise Morena-Ocampa může mít velkou část peněz na účtech britská banka Lloyds Banking Group, nebo alespoň o jejich osudu může vědět. Banka jakoukoli souvislost se súdánským prezidentem popřela.

„Ocampo naznačil, že kdyby byla Bašírova skrýš odhalena (sumu určil na devět miliard dolarů), změnilo by to súdánské veřejné mínění o něm (Bašírovi) z křižáckého rytíře na zloděje,“ uvádí se podle zpravodajského serveru BBC v jedné depeši amerického činitele.

Žalobce prý s Američany o této věci jednal několik dní předtím, než ICC v březnu 2009 vydal na Bašíra zatykač. Pokud je tvrzení o Bašírově jmění pravdivé, potom by podle korespondentů BBC v londýnských bankách ležela částka odpovídající asi desetině súdánského ročního hrubého domácího produktu.

Mluvčí súdánské vlády nařčení označil za další důkaz snahy ICC diskreditovat Chartúm. Kontroverzního súdánského prezidenta haagský tribunál stíhá kvůli obvinění ze zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a genocidě v souvislosti s násilnostmi v západosúdánském regionu Dárfúr. Podle OSN si konflikt v Dárfúru od roku 2003 vyžádal přes 300 000 mrtvých, kolem 2,5 milionu lidí muselo opustit domovy. Súdánská vláda tvrdí, že v konfliktu nezemřelo víc než 10 000 lidí.